Απίστευτο φινάλε είχε ο αγώνας της Βαγιαδολίδ με τη Σεβίλλη, καθώς η ομάδα της Ανδαλουσίας «έκλεψε» τον βαθμό στο 94ο λεπτό, χάρη  στο γκολ του τερματοφύλακά της, Μπόνο, ο οποίος στην τελευταία φάση του ματς είχε προωθηθεί και, μετά από σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων, κατάφερε με πλασέ να κάνει το 1-1.

Την τελευταία φορά που είχε σκοράρει γκολκίπερ στην La Liga ήταν στις 21 Ιανουαρίου, όταν ο 29χρονος πορτιέρε της Εϊμπάρ, Μάρκο Ντμίτροβιτς, είχε εκτελέσει πέναλτι στο 12ο λεπτό ανοίγοντας το σκορ στο ματς με την Ατλέτικο.

Όσον αφορά στο τελευταίο γκολ που πέτυχε τερματοφύλακας στη ροή αγώνα σημειώθηκε στην περίοδο 2010/2011, όταν ο Ντάνι Αρανθούμπια είχε σκοράρει στην αναμέτρηση ανάμεσα στην Αλμερία και στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.