Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε συγκλονιστική εμφάνιση, αλλά τελικά δεν κατάφερε να αποτρέψει την πρώτη ήττα των Μπακς, μετά από 18 συνεχόμενες νίκες.

Πιο συγκεκριμένα ο «Greek Freak» είχε στο ματς με τους Μάβερικς 48 πόντους 17/25 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 11/16 βολές), 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 34 λεπτά συμμετοχής, ωστόσο τα «ελάφια» εν τέλει έχασαν με 120-116 από την ομάδα του Ντάλας μέσα στο Μιλγουόκι.

Ο Έλληνας αστέρας στο εν λόγω ματς πάλευε μόνος του, καθώς ούτε ο Κρις Μίντλετον (9 πόντοι με 4/12 σουτ), ούτε ο Μπρουκ Λόπεζ (3 πόντοι με 1/8 σουτ) στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων απέναντι στους Μάβερικς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία, Λούκα Ντόνσιτς.

Θετικός ήταν ο Κάιλ Κόρβερ με 17 πόντους (5/7 τρίποντα) ενώ ο Ντόντε Ντιβιτσέτζο δεν ήταν εύστοχος (5 πόντοι με 2/8 σουτ) αλλά βοήθησε σε άλλους τομείς (10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Για τους Μάβερικς ο Κριστάπς Πορζίνγκις είχε 26 πόντους (4/8 τρίποντα) και 12 ριμπάουντ ενώ ο Σεθ Κάρι είχε επίσης 26 πόντους (4/8 τρίποντα).

Aπό τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η επική ανατροπή των Ροκετς απέναντι στους Σπερς. Η ομάδα του Χιούστον βρέθηκε να χάνει με 25 πόντους στο ημίχρονο μέσα στην έδρα της από τα «σπιρούνια», αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο τελικά έφτασε στη νίκη με 109-107.