Η Μπαρτσελόνα έδειξε με το… καλημέρα της επανέναρξης της La Liga τις «άγριες» διαθέσεις της, μιας και συνέτριψε με 4-0 εκτός έδρας τη Μαγιόρκα.

Οι «μπλαουγκράνα» με τον Λιονέλ Μέσι να είναι κανονικά στον αγωνιστικό χώρο, δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους γηπεδούχους που προσπάθησαν αλλά δεν μπορούσαν.

Από το πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» την υπόθεση νίκη με δύο γκολ, μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Βιδάλ αλλά και στο 37ο με τον Μπρέθγουειτ να σκοράρει για πρώτη φορά ως… Καταλανός. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι, ο Άλμπα στο 79ο λεπτό έκανε το 0-3, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μέσι στο 93ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Η Μπαρτσελόνα αύξησε προσωρινά την διαφορά της από την Ρεάλ στους πέντε βαθμούς, έχοντας 61, ενώ η Μαγιόρκα παρέμεινε στην 18η με 25 βαθμούς.

Πηγή: sdna.gr