«Εκδίκηση» από τη Ρεάλ Μαδρίτης για τον περυσινό χαμένο ημιτελικό στο Βελιγράδι πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι Ρώσοι επικράτησαν 95-90 με της «βασίλισσας» στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του φάιναλ φορ της Euroleague στη Βιτόρια και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αναντολού Εφές, στερώντας παράλληλα από την περυσινή πρωταθλήτρια τη δυνατότητα να υπερασπιστεί το τρόπαιο.

Η ομάδα του στρατού ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς πίσω στο σκορ και μάλιστα στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, η «βασίλισσα» έφτασε ακόμη και στο +14 (51-65).

Εντούτοις η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να γυρίσει το ματς, παίρνοντας εν τελει την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό, στέλνοντας παράλληλα τους Μαδριλένους στον τελικό της παρηγοριάς απέναντι στη Φενέρμπαχτσε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι «ομάδα του στρατού» την Κυριακή απέναντι στην «σταχτοπούτα» σε τελικούς Εφές θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο Euroleague επί των ημερών Δημήτρη Ιτούδη και τον όγδοο συνολικά στην ιστορία της.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Νάντο ντε Κολό, οι οποίοι πέτυχαν από 23 πόντους, ενώ από τη Ρεάλ ο Φαμπιάν Κοζέρ είχε 18 πόντους, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ, που προσπάθησε να ντυθεί ήρωας στα τελευταία δευτερόλεπτα, έχοντας όμως μόλις 1/10 τρίποντα, τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους.

Η Ρεάλ αξιοποίησε όλους τους αιφνιδιασμούς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ταβάρες «σκέπασε» τα καλάθια (6π., 7ρ., 3 μπλοκ), και οι Ισπανοί αιφνιδίασαν την ΤΣΣΚΑ, ξεφεύγοντας με νταμπλ σκορ στο 8΄ (11-22). Ωστόσο, η αντικατάσταση του «πύργου» της Ρεάλ από τον Αγιόν, βοήθησε τους Ρώσους να αντιδράσουν, να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (18-22) και με επιμέρους σκορ 15-4 να ισοφαρίσουν στο 13΄ σε 26-26.

Με τον Ροντρίγκεθ να έχει πάρει για τα καλά μπροστά στην επίθεση (14π. με 2/3 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε στο 15΄ με 34-33, αλλά η έλλειψη διάρκειας, κυρίως στην άμυνα, δεν της επέτρεψε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια σε θέση οδηγού, ούτε όμως και σε δυσμενή θέση, καθώς ο Κλάιμπερν φρόντισε στην εκπνοή του ημιχρόνου να γράψει από τα 6.75 το 43-45…

Με τις δυνατές άμυνες να έχουν την τιμητική τους στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ βασίστηκε στις εμπνεύσεις των Καμπάτσο, Αγιόν στην επίθεση, ξεφεύγοντας αρχικά με 48-56 στο 34΄, για να ακολουθήσει το πρώτο τρίποντο του Ράντολφ στον αγώνα (50-61 στο 25΄) και οι βολές του Κοζέρ για το 50-63.

Με τον Γάλλο γκαρντ των Ισπανών, μάλιστα, να διαλύει κάθε άμυνα της ΤΣΣΚΑ, η Ρεάλ έμεινε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος της περιόδου, παρά την προσπάθεια των Ρώσων για ανατροπή (65-73 στο 30΄).

Στον… επίλογο της αναμέτρησης, η ΤΣΣΚΑ έσφιξε την άμυνα της και με τον Ντε Κολό να δίνει λύσεις, οι Ρώσοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (75-78 στο 34΄), τη στιγμή που στη Ρεάλ δημιουργήθηκε αναστάτωση από το ξέσπασμα του Λάσο, που οδήγησε σε τεχνική ποινή (76-78).

Ο Τέιλορ απάντησε σε τρίποντο του Κλάιμπερν δίνοντας και πάλι αέρα τριών πόντων στην Ρεάλ (80-83), ενώ το κάρφωμα του Ράντολφ, κράτησε το προβάδισμα στο 38΄ (82-85). O Χίγκινς, πάντως, κράτησε ζωντανή την ΤΣΣΚΑ (84-85), μέχρι ο Ντε Κολό να πάρει και πάλι το όπλο του από τα 6.75, χαρίζοντας στην ΤΣΣΚΑ το προβάδισμα 1:21 πριν από τη λήξη (87-85).

Ο Γάλλος μάλιστα διαμόρφωσε με βολές το 89-85 στα 45΄΄ για τη λήξη, δίνοντας και το ψυχολογικό προβάδισμα στους Ρώσους. Ο Φερνάντεθ προσπάθησε για νέα ανατροπή, ο Γιουλ με τρίποντο στα 17΄΄ για τη λήξη την άγγιξε (91-90), αλλά ο Χίγκινς με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη, καθώς ο Γιουλ δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο πουθα έστελνε το ματς στην παράταση…

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-45, 65-73, 95-90

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 13/14 βολές), Μπολομπόι, Πίτερς 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 11 (1/9 σουτ, 9/10 βολές), Χάκετ 3 (3/4 βολές), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 8 (5 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 18 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές), Ράντολφ 12 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Φερνάντεθ 10 (1), Καμπάτσο 10 (2/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Αγιόν 2, Κάρολ 5, Ταβάρες 6 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 13 (4/6 δίποντα, 1/10 τρίποντα), Ντεκ 2, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 3 (1).