Μετά την Οσασούνα, η Τζιρόνα έγινε η δεύτερη ομάδα που «κόβει» φέτος βαθμούς από τη Ρεάλ στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Και το δεύτερο «στραβοπάτημα» των πρωταθλητών Ευρώπης ήρθε στο «Μπερναμπέου», με την καταλανική ομάδα να αποσπά ισοπαλία 1-1, σε ένα πολύ ενδιαφέρον -όπως εξελίχθηκε- παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο α΄ ημίχρονο (Ροντρίγκο και Ερέρα) και τελικά οι «μερένγκες» προηγήθηκαν στο 70΄ με τον Βινίσιους.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δέκα λεπτά αργότερα, όμως, ο Στουάνι ισοφάρισε με πέναλτι, που υποδείχθηκε μέσω VAR για χέρι του Ασένσιο και ξεσήκωσε πολλές διαμαρτυρίες, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Στο 89΄ ο Ροντρίγκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κρόος.

Η σημερινή ισοπαλία, σε συνδυασμό με τη χθεσινή (29/10) νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Βαλένθια με το γκολ του Λεβαντόφσκι στις καθυστερήσεις, φέρνει τους «μπλαουγκράνα» μόλις ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ.