Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το Περιστέρι την τελευταία του αγωνιστική υποχρέωση στην κανονική περίοδο της Basket League.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου επικράτησε με 82-65 του Άρη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 22η αγωνιστική, «κόβοντας» στους Θεσσαλονικείς τα όνειρα για «διπλό» και πρόκριση στα πλέι οφ.

Το Περιστέρι ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο από την έκτη θέση (11-11) και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Προμηθέα. Οι φιλοξενούμενοι «τερμάτισαν» στην 9η θέση με ρεκόρ 7-15.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο τζάμπολ, έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (39-35) και «καθάρισαν» τον αγώνα στην επανάληψη, βασιζόμενοι στην αποτελεσματική άμυνά τους, η οποία κράτησε στους 30 πόντους τον Άρη σε αυτό το διάστημα.

Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν στο 24΄ μία διαφορά εννέα πόντων (48-39) και δεν κοίταξαν πίσω, απέναντι στους Θεσσαλονικείς που έμειναν από δυνάμεις…

Κορυφαίος των νικητών ο Χόρχε Γκουτιέρεζ με 13 πόντους, ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Μάριο Λιτλ με 17.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 11 (1), Τσαϊρέλης 4, ΜακΛίν 12 (1), Τζόουνς 9 (1), Μάντζαρης 3, Σκορδίλης 2, Φορντ 12 (2), Σαλούστρος 7 (1), Τόλα, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ 6, Γκουτιέρεζ 13 (2).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Χαριτόπουλος 6, Τσάλμερς 6, Νετζήπογλου 6, Ντραγκίτσεβιτς 6, Λιτλ 17 (3), Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης 4, Μιλόσεβιτς 14 (1), Πετανίδης 1, Καλαϊτζίδης 3 (1), Γεωργάκης.