Η Αρμάνι Μιλάνο «δραπέτευσε» και από την έδρα της Αναντολού Εφές (69-72), μετά τη νίκη της στο γήπεδο της Φενερμπαχτσέ. Σε έναν αγώνα με απίστευτες διακυμάνσεις και «χιτσκοκικό» φινάλε, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-5 κι αφήνοντας την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στο 7-8.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν «μαγικός» στις αρχές της 4ης περιόδου για την Εφές δίνοντας προβάδισμα με 67-62 στον τουρκικό σύλλογο 4 λεπτά πριν το φινάλε! Όμως με 4 πόντους του Σέρχιο Ροντρίγκεθ και 5 του Κέβιν Πάντερ, η ιταλική ομάδα, προσπέρασε με 67-71. Ο Μπράιαν Ντάνστον μείωσε με 2/2 βολές σε 69-71 για να υποπέσει όμως σε φάουλ στον Μάλκολμ Ντιλέινι στα 3΄΄, με τον τελευταίο να βάζει τη δεύτερη βολή και να χαρίζει μια δεύτερη διαδοχική νίκη στην Αρμάνι.

Νωρίτερα, από ένα… καταστροφικό δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες. Η 2η περίοδος ανήκε στην Αρμάνι, διάστημα στο οποίο έκανε επιμέρους σκορ 11-26, ενώ στην 3η περίοδο οι παίκτες του Αταμάν… πήραν το αίμα τους πίσω απαντώντας με επιμέρους σκορ 21-6. Το αποτέλεσμα ήταν ένα συγκλονιστικό φινάλε στην 4η περίοδο… που ανέδειξε νικήτρια την Αρμάνι.

Η Αναντολού Εφές έμεινε χωρίς νίκη για τρίτο διαδοχικό αγώνα, αφού η τελευταία φορά που χαμογέλασε ήταν στις 26 Νοεμβρίου, στο Βελιγράδι, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Πρώτος σκόρερ της Αρμάνι αναδείχτηκε ο Κέβιν Πάντερ με 18 πόντους (4/4) τρίποντα, 11 πρόσθεσε ο Σέιβον Σιλντς και 10 ο Μάλκολμ Ντιλέινι. Ο κορυφαίος της Εφές, Βασίλιε Μίτσιτς, σταμάτησε στους 20 πόντους (8ρ., 5ασ.), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ροντρίγκ Μπομπουά (13π.), Μπράιαν Ντάνστον (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 31-46, 52-52, 69-72

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 4, Μπομπουά 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 4, Μπαλμπάι , Σανλί, Μορμάν 6, Τουντσέρ , Πλάις , Μίτσιτς 20 (4/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Άντερσον 2, Ντάνστον 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιμόν 9 (4 ριμπάουντ).

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 18 (4/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 8 (3 κλεψίματα), Μίτσοβ 4, Μορασκίνι, Ρολ , Ροντρίγκεθ 4,Ταρζούσκι, Ντιλέινι 9(1/3 τρίποντα, 5 λάθη), Σιλντς 11 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ) , Μπρουκς 2 , Χάινς 8 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 7.