«Ζωντανοί» στη μάχη για την πρωτιά στην Ανατολή έμειναν οι Σέλτικς οι οποίοι πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησαν με 110-97 επί των Χιτ, μείωσαν τη σειρά των τελικών σε 3-2 και πάνε στο Μαϊάμι για την… επιβίωσή τους.

Οι Σέλτικς μπήκαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και πήραν τον έλεγχο από το ξεκίνημα κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο μπροστά στο σκορ 35-20. Συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +17 (61-44).

Ίδιο παρέμεινε το σκηνικό στην επανάληψη με τους Σέλτικς να διατηρούν το προβάδισμα και αφού έφτασαν να προηγούνται με 24 πόντους διαφορά (96-72) στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το 110-97.

Ο Ντέρικ Ουάιτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς με 24 πόντους, ενώ εξαιρετικό ματς έκανε ο Τζέισον Τέιτουμ (21π, 8ρ, 11ασ) και ο Τζέιλεν Μπράουν (21π, 2ρ, 2ασ).

Από την πλευρά των ηττημένων πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάνκαν Ρόμπινσον (18π, 4ρ, 9ασ.

Σέλτικς – Χιτ 2-3

Game 1: Σέλτικς – Χιτ 116-123

Game 2 Σέλτικς – Χιτ 105-111

Game 3 Χιτ – Σέλτικς 128-102

Game 4 Χιτ – Σέλτικς 99-116

Game 5 Σέλτικς – Χιτ 110-97

Game 6 Χιτ – Σέλτικς, Κυριακή 28/5 03:30

*Game 7 Σέλτικς – Χιτ, Τρίτη 30/5 03:30