Με ήττα ολοκλήρωσε η εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στη Σμύρνη. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 73-61 από τη Σλοβενία, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο, και κατετάγη τρίτη στο γκρουπ με απολογισμό 1 νίκη-2 ήττες. Πλέον η ομάδα του Ηλία Καντζούρη θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» την Ιταλία (που κατετάγη δεύτερη στον 4ο όμιλο) με στόχο το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 6-16, 25-42, 43-57, 61-73.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την εθνική, η οποία, πριν καν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό, «έχασε» λόγω τραυματισμού τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, ο οποίος «προσγειώθηκε» άτσαλα στο αριστερό πόδι του, αποχώρησε υποβασταζόμενος και δεν επέστρεψε στη συνέχεια της αναμέτρησης. Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα βρέθηκε να «κυνηγάει» στο σκορ τη Σλοβενία, η οποία «έκλεισε» την πρώτη περίοδο στο +10 (16-6), χάρη σε τρίποντο του Ζούλιτς, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με τρίποντο του ίδιου παίκτη η Σλοβενία απέκτησε προβάδισμα 14 πόντων (29-15), 5:26΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ ο Σάμαρ έφερε τους Βαλκάνιους στο +20 (39-19), 2.38΄ πριν το τέλος του α΄ μέρους. Με τρίποντο του Κορκόντζελου η εθνική μείωσε σε 52-39 στα μισά της τρίτης περιόδου, ενώ το δεκάλεπτο «έκλεισε» με την ελληνική ομάδα στο -14 (57-43). Στον… επίλογο του αγώνα η εθνική δεν κατάφερε να «ρίξει» τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, για να διεκδικήσει την «επιστροφή» της στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 73-61.

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Τόρες Σάντσεθ (Ισπανία), Μούταπτσιτς (Γερμανία)

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Καντζούρης): Μπιλάλης, Δήμου 2, Πλώτας 4, Κωνσταντινίδης 3 (1), Σαμοντούροβ 1, Ευσταθίου 5, Κορκόντζελος 14 (1), Λαγός, Καλλιοντζής 1, Καλατζής 4, Σπρίντζιος 7 (1), Ζούγρης 20.