Με σπουδαίο «διπλό» συνδύασε ο Ολυμπιακός την πρεμιέρα του στην εφετινή Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα 80-70 από την έδρα της Μπαρτσελόνα, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να παίρνει… φωτιά από τα 6.75 στην τέταρτη περίοδο και μετρώντας 4/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, να οδηγεί τους Πειραιώτες στον θρίαμβο.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους (3/4 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ ήταν ο παίκτης που κράτησε τον Ολυμπιακό, ενώ ο Τζόελ Μπόλομποϊ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Ο Άλεκ Πίτερς σημείωσε 10 πόντους, ενώ ο Σλούκας είχε 7 πόντους και 9 ασίστ. Μαζί με την πιεστική άμυνα και τη θέληση για τη νίκη, ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε για να μπει με το… δεξί στη φετινή Euroleague μέσα σε μία καυτή έδρα.

Από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που δεν είχε τους Νίκολα Μίροτιτς και Κάιλ Κούριτς, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 16 πόντους, 11 σημείωσε ο Νίκολα Κάλινιτς και 10 ο Κόρι Χίγκινς.

Η Μπαρτσελόνα ήταν η ομάδα που οδηγούσε στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχες κάτω από τα δύο καλάθια με τον Ολυμπιακό να μένει πίσω ακόμα και με 6 πόντους (16-10) με τα δύο τρίποντα του Σανλί. Γουόκαπ, Βεζένκοφ, Σλούκας και Μπολομπόι έδωσαν σκορ για τους «ερυθρόλευκους», που έμειναν στο -3 (16-13) στο 10’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα του. Έκλεψε μπάλες, έλεγξε το αμυντικό ριμπάουντ και στην επίθεση κατάφερε να «πληγώσει» του Καταλανούς με τρίποντα των Πίτερς και Βεζένκοφ, αλλά και με τα γκολ-φάουλ από του Σλούκα και Μπλακ. Έτσι, από το 18-13, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 30-25 τρέχοντας επί μέρος σκορ 17-7. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +6 (34-28), με τον Πίτερς να ευστοχεί σε δύο βολές.

Η «μάχη» συνεχίστηκε στην 3η περίοδο, με τους Βεζένκοφ, Κέιναν και Μπoλομπόι να βγαίνουν μπροστά για τον Ολυμπιακό. Στον αντίποδα, πρώτα με τον Λαπροβίτολα και εν συνεχεία με τον Σατοράνσκι, η Μπαρτσελόνα έμενε σε απόσταση αναπνοής. Ο Κάλινιτς δε έδωσε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στην ομάδα του, 45-44. Με 2/2 βολές του Άλεξ Αμπρίνες η Μπαρτσελόνα έκανε και το 47-46, μετά το καλάθι του Βεζένκοφ. Έκτοτε, όμως οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 11-0, για το 47-57 και το +10, με την υπογραφή των Κέιναν και Μπoλομπόι. Για να μειώσει σε 49-57 η Μπαρτσελόνα, με ένα μακρινό σουτ στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου ο Κόρι Χίγκινς, για το οποίο οι διαιτητές χρειάστηκε να δουν το instant replay, για ν’ αποφανθούν αν ήταν εμπρόθεσμο ή εκπρόθεσμο.

Ο Μπoλομπόι με δίποντο και μία βολή έδωσε αέρα 11 πόντων στους Πειραιώτες (49-60). Η Μπαρτσελόνα, όπως αναμενόταν, έκανε προσπάθεια για ανατροπή και με επιμέρους σκορ 8-0 απείλησε μειώνοντας στους 3 πόντους την τιμή της διαφοράς (57-60), από τρίποντο του Αμπρίνες και 5 σερί πόντους του Χίγκινς. Την πιο κρίσιμη στιγμή, πάντως ο Άλεκ Πίτερς πήρε το 4ο φάουλ του Λαπροβίτολα και ήταν εύστοχος στις βολές για να ευστοχήσει σε τρία διαδοχικά σουτ τριών πόντων (!) ο Λαρεντζάκης και να βάλει την υπογραφή του στο «όχι» των «ερυθρόλευκων» στην Μπάρτσα 62-71!

Απέμεναν 1:55΄΄ για τη λήξη του αγώνα. Το ματς… μεταφέρθηκε στη γραμμή των βολών, με τους Λαπροβίτολα και Ουόκαπ να είναι εύστοχοι (65-73). Ο Πίτερς έκανε το 4ο φάουλ του, αλλά ο Χίγκινς έβαλε τη μία μόνο βολή, με τον Λαρεντζάκη να… ξαναχτυπά έξω από τη γραμμή του τριπόντου, για το 66-76, με εναπομείναντα χρόνο 55 δεύτερα. Ο Σερτάκ Σανλί είχε 2/2 βολές από το φάουλ του Γουόκαπ (68-76). Ο Βεζένκοφ πέτυχε εν συνεχεία δύο βολές (68-78). Ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές του Σανλί, πριν πετύχει το τελευταίο καλάθι του αγώνα ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 20 πόντους Σάσα Βεζένκοφ για το τελικό 70-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80.

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 9 (1), Βέσελι 5, Κάλινιτς 11 (2), Σατοράνσκι 7 (1), Λαπροβίτολα 16 (3), Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 10, Τόμπι, Γιοκουμπάιτις 4

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Κέιναν 9 (1), Λαρεντζάκης 12 (4), Φαλ, Σλούκας 7, Βεζένκοφ 20 (3), Παπανικολάου 2, Μπoλομπόι 12, Πίτερς 10 (2), Μπλακ 3, ΜακΚίσικ