Με νίκη συνδύασε την αγωνιστική πρεμιέρα του ο Προμηθέας Πατρών, επικρατώντας με 83-80 του ΠΑΟΚ, στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος», για την 5η αγωνιστική της Basket League.

«Χτυπημένοι» από τον κορωνοϊό οι Αχαιοί δεν είχαν δώσει αγώνα στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές. Έχοντας κορυφαίο τον Δημήτρη Αγραβάνη με 24 πόντους (4/8 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ, με τον Μίλερ (12π.) να «καθαρίζει», με βολές και τρίποντο, όταν ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -8 και προσπέρασε με +2 στην 4η περίοδο, ο Προμηθέας πήρε τους δύο πρώτους βαθμούς του στην Α1. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης πρόσθεσε 16 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ, έχοντας επίσης 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Διψήφιος ήταν και ο Λούντζης με 12 πόντους.

Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ υπέστη την 3η εκτός έδρας ήττα και 3η στο σύνολο σε 4 αγώνες μέχρι στιγμής στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι Γιώργος Τσαλμπούρης και Έλστον Τέρνερ ξεχώρισαν από την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 15 πόντους έκαστος, ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Τζερμέιν Λοβ.

Για τα πρώτα τρία λεπτά, ο Προμηθέας έδειχνε ανώτερος και προσπέρασε με +7 (8-1). Όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε απαντώντας με 4/4 τρίποντα και βρέθηκε στο -3 με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου (26-23). Ακολούθησε «μάχη» στη δεύτερη περίοδο, διάστημα στο οποίο κάθε ομάδα είχε από έναν πρωταγωνιστή. Τον Αγραβάνη ο Προμηθέας και τον Τσαλμπούρη ο ΠΑΟΚ. Όταν, όμως στην εξίσωση για τους Αχαιούς μπήκε και ο Βαγγέλης Μάντζαρης, η πλάστιγγα έκλεινε προς την πλευρά των γηπεδούχων (43-36 στο ημίχρονο).

Το 53-54 υπέρ του ΠΑΟΚ δεν είχε συνέχεια, αφού ο Μάντζαρης με δύο διαδοχικά τρίποντα είπε «στοπ» στον ΠΑΟΚ και στο 30ο λεπτό, ο Προμηθέας προηγείτο με 62-54. Aν και οι Αχαιοί, όμως μπήκαν από το +8, 62-54, στην 4η περίοδο, όχι μόνο δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν, αλλά δέχτηκαν επιμέρους σκορ 4-14 και είδαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προσπερνά με 66-68, μετά από κάρφωμα του κορυφαίου παίκτη του ΠΑΟΚ, Γιώργου Τσαλμπούρη, με εναπομείναντα χρόνο 4:24΄΄.

Το έναυσμα για αντίδραση είχε δώσει με την έναρξη του τελευταίου κρίσιμου δεκαλέπτου ο Νώντας Παπαντωνίου, ενώ Λοβ και Μαργαρίτης βρήκαν τρόπο να «τρυπήσουν» την άμυνα των παικτών του Μάκη Γιατρά. Όμως, Μαργαρίτης και Λοβ ήταν αυτοί που με φάουλ έστειλαν στη γραμμή των βολών τους Λούντζη και Μίλερ, ο Προμηθέας ανέκτησε το προβάδισμα με 69-68, για να ευστοχήσει σε τρίποντο αμέσως μετά ο Μίλερ, 72-68, 3:06” πριν τη λήξη. Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να απομακρυνθεί με +6, 76-70 όταν το χρονόμετρο έδειχνε 39 λεπτά αγώνα. Ο Προμηθέας θα έκανε ό,τι έπρεπε μέχρι να ακουστεί η κόρνα της γραμματείας για να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-36, 62-54, 83-80.

Προμηθέας Πατρών (Μάκης Γιατράς): Αγκμπελέσε 9 (1), Αγραβάνης 24 (4), Μάντζαρης 16 (2), Μίλερ 8 (1), Μαντζούκας, Λούντζης 12 (1), Τζέιμς 5, Γκάρετ 4, Φαγιέ 4, Χριστοδούλου 1.

ΠΑΟΚ (Κώστας Μέξας): Μπιτς 3 (1), Γκρίφιν 9 (3), Κακλαμανάκης 5, Τέρνερ 15 (3), Μήτρου Λονγκ 5 (1), Λαβ 14 (2), Τσαλμπούρης 15 (1), Μαργαρίτης 4 , Καμπερίδης, Παπαντωνίου 10.