Η Γαλλία κατάφερε να περιορίσει την Ισπανία στους 52 πόντους και με συγκομιδή 65 κατάφερε να αποκλείσει την οικοδέσποινα του Μουντομπάσκετ, Ισπανία, παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Σερβία.

Πρώτος σκόρερ για τη Γαλλία ήταν ο Ντιαό με 15 πόντους, ενώ 13 προσέθεσε ο Ερτέλ. Από την Ισπανία ο Πάου Γκασόλ παρά το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε τις προηγούμενες ημέρες, ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους.

Η Γαλλία προηγήθηκε 8-0 στην αρχή του αγώνα, όμως οι Ισπανοί απάντησαν με επί μέρους σκορ 11-2, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο ισόπαλο 15-15. Οι Γάλλοι στο δεύτερο δεκάλεπτο με εξαιρετική άμυνα έφτασαν στο 35-28, που ήταν σκορ ημιχρόνου αναγκάζοντας τους Ισπανούς να σουτάρουν τρίποντα με ποσοστό 1 στα 11!

Η Ισπανία βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί με 43-42, μετά το αντιαθλητικό φάουλ στον Πιετρούς, όμως οι «μπλε» με οδηγούς τους Φουρνιέ και Ντιαό έφτασαν στο 51-45.

Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η ομάδα του Κολέ έφτασε στο +5 (57-52), έχοντας πρωταγωνιστή και μαέστρο τον Ερτέλ και αμυντικό… τείχος τον Γκομπέρ! Μέχρι το τέλος οι Ισπανοί δεν άλλαξαν την κατάσταση και γνώρισαν την ήττα με το τελικό 65-52.

Δεκάλεπτα: 15-15, 35-28, 42-43, 65-52.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 13, Μπατούμ 9, Ντιό 4, Λοβέρν 4 (10 ριμπ.), Τζάκσον, Φουρνιέ 4, Πιετρούς 2, Γκομπέρ 5 (13 ριμπ.), Ντιαό 15, Ζελαμπάλ 9.

Ισπανία (Ορένγκα): Π. Γκασόλ 17 (8 ριμπ.), Ρούντι 6, Ροντρίγκεθ, Ναβάρο 10, Καλντερόν 5, Ρούμπιο 4, Γιούλ 5, Μ. Γκασόλ 3, Ιμπάκα 2.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης