Ο Ολυμπιακός πάλεψε ένα… χαμένο παιχνίδι και τελικά ηττήθηκε με 64-60 από την Εφές Αναντολού στην Πόλη. Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται πλέον με 2-1 πίσω στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας και θα παίξουν για τη νίκη την Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο με στόχο το πέμπτο ματς στο ΣΕΦ, καθώς με ήττα αποχαιρετούν την διοργάνωση.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν βρέθηκε στην καλή της βραδιά και… κόλλησε επιθετικά στο μισό παιχνίδι, καθώς τόσο στην δεύτερη, όσο και στην τρίτη περίοδο σημείωσε μόλις δέκα πόντους με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -17 (51-34). Μετά από το επεισόδιο ανάμεσα σε Παπανικολάου και Μπράουν αφυπνίσθηκε και με τον Σπανούλη να ευστοχεί σε τρία τρίποντα στα τελευταία 2:22΄΄, μείωσε σε 63-60, που δεν ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού τέλειωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 λάθη από τα 17 συνολικά των Πειραιωτών! Από την Εφές πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάνστον με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Ερτέλ με 13, ο Μπράουν με 12 και ο Γκρέιντζερ με 11.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη σημασία στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι επιθέσεις να βγαίνουν με δυσκολία και το σκορ να είναι χαμηλό. Η Εφές προηγήθηκε 6-1 με τον Γκρείντζερ να «τρυπά» την άμυνα των «ερυθρόλευκων», την ώρα που ο Σπανούλης υπέπεσε σε δύο γρήγορα λάθη. Με τον Μάντζαρη να μοιράζει ασίστ στον Μπιρτς και να σκοράρει σε σουτ τριών πόντων το σκορ έγινε 9-6, ενώ ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 9-9. Με βολές του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά (11-13), ενώ με νέο σετ βολών του υπαρχηγού των Πειραιωτών το σκορ διαμορφώθηκε 17-14 στο 10’.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +6 (23-17) με πόντους από τους Μάντζαρη και Γκριν, όμως μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έχασε την συγκέντρωση και την ισορροπία του στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να κερδίσουν το μομέντουμ και να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Χάνεϊκατ, Γκρέιντζερ, Ντάνστον και Μπράουν σημείωσαν κατά κύριο λόγο εύκολα καλάθια και έφεραν την Εφές στο 20’ μπροστά στο σκορ με 33-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αλλάξει τον ρυθμό και ολοκλήρωσε την περίοδο με συγκομιδή μόλις 10 πόντων. Οι Πειραιώτες υπέπεσαν σε 4 λάθη, με την Εφές να τα εκμεταλλεύεται και να ξεφεύγει με 39-27. Οι Τούρκοι έφτασαν δύο φορές στο +15 (45-30 και 49-34) και προηγήθηκαν και με 17, 51-34, λίγο πριν το 30’.

Ένα επεισόδιο, μετά το 53-40, με τον Κώστα Παπανικολάου να απωθεί τον Αμερικανό, και ο Μάντζαρης να δέχεται τις ανεξέλεγκτες γροθιές του Μπράουν, όταν προσπάθησε να χωρίσει τους δύο παίκτες είχε ως αποτέλεσμα οι διαιτητές να δώσουν αντιαθλητικό φάουλ στον Έλληνα διεθνή φόργουορντ και ντισκαλιφιέ στον δεύτερο. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πέτυχε σερί 9-0 και μείωσε σε 53-49. Η Εφές κατάφερε να αποκτήσει και πάλι διαφορά (57-49). Ο Σπανούλης ευστόχησε σε τρίποντο, 57-52, αλλά στη συνεχεία έκανε λάθος πάσα!

Στο τέλος (1:27 πριν την ολοκλήρωση του αγώνα) ο Μπιρτς κέρδισε γκολ φάουλ και μείωσε σε 57-54, αλλά αστόχησε στη βολή! Το δίποντο του Ντάνστον, διαμόρφωσε το 59-54, ενώ ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο, 59-57. Ο Χάνεϊκατ νίκησε τον Πρίντεζη, 61-57 και ο Σπανούλης με νέο τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (61-60), στα 18 δεύτερα! Ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ στον Ερτέλ στα 16,1΄΄ κι ο Γάλλος διεθνής ευστόχησε και στις δύο βολές, για το 63-60. Στο τέλος ο Σπανούλης επιχείρησε τρίποντο εκτός ισορροπίας και δεν βρήκε στόχο, ενώ ο επίλογος γράφτηκε με 1/2 βολές του Χάνεϊκατ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-27, 51-37, 64-60.