Μια του break, δυο του break, τρεις και «μίλησε» η έδρα.

Φυσικά αναφερόμαστε στη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ των ανδρών, όπου μετά την επικράτηση του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και την «απόδραση» του Ολυμπιακού με τη νίκη από το ΟΑΚΑ, οι Πειραιώτες στο τρίτο ματς κατάφεραν να υπερασπιστούν την έδρα τους, αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Πιο συγκεκριμένα οι ερυθρόλευκοι, με… μπροστάρη τον Σπανούλη, κατάφεραν να επικρατήσουν με 77-72 τους «πράσινους» την Πέμπτη στο κατάμεστο Σταδιο Ειρήνης και Φιλίας και, κάνοντας το 2-1 στη σειρά, πλέον βρίσκονται μία νίκη μακριά από τον τίτλο.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 11 από τους οποίους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, βάζοντας έτσι για δεύτερο διαδοχικό ματς φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην επικράτηση της ομάδας του.

Ο Λοτζέσκι πρόσθεσε 16 για τους γηπεδούχους, ενώ από το «τριφύλλι», ξεχώρισαν οι Φελντέιν και Καλάθης με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τραυματίας αποχώρησε από το παρκέ έξι λεπτά πριν τη λήξη ο Γιώργος Πρίντεζης, το πρόβλημα του οποίου επισκίασε τη νίκη των Πειραιωτών.

Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Κυριακή (29/5), στο ΟΑΚΑ, στις 19:00.

Με τους Σπανούλη και Μάντζαρη να σημειώνουν από 4 πόντους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-2 ωστόσο ο Διαμαντίδης έδωσε το έναυσμα με τρίποντο για το σερί 10-0 με το οποίο ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 8-12 πριν το 3ο φάουλ του Μιλουτίνοφ υποχρεώσει τον Σφαιρόπουλο να ρίξει τον Οθέλο Χάντερ στη θέση του.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού και ο Καλάθης μετρώντας από 7 πόντους βοήθησαν το τριφύλλι να ξεφύγει με οκτώ πόντους στο σκορ (11-19), με την ομάδα του Πεδουλάκη να τρέχει επιμέρους σκορ 17-3 εκείνο το διάστημα.

Πάντως η είσοδος του Λοτζέσκι βελτίωσε τον Ολυμπιακό, καθώς ο Αμερικανός -με βέλγικο διαβατήριο- με 6 σερί πόντους μείωσε στο καλάθι (17-19) πριν ο Ουίλιαμς με 2/2 βολές γράψει το 17-21 υπέρ του τριφυλλιού στο 10’.

Ο Λοτζέσκι συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο και με 5 ακόμη σερί πόντους του έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (22-21) στην ομάδα του Σφαιρόπουλου, που ξέφυγε για πρώτη φορά με +6 (32-26), κάνοντας σερί 8-0.

Οι πράσινοι εν συνεχεία άρχισαν να πυροβολούν από τα 6.75 και με δύο εύστοχα τρίποντα αρχικά από τον Φώτση, 32-31 και εν συνεχεία από τον Διαμαντίδη μείωσαν στον πόντο (39-38), ενώ κατάφεραν μάλιστα να πάνε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 3 πόντους, μετά τις δύο εύστοχες βολές του Χαντερ που έγραψε το 41-44 του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους Καλάθη και Παπαγιάννη να δίνουν «αέρα» τεσσάρων πόντων στο τριφύλλι (52-56), που στο 30’ βρέθηκε στο +5 (57-62) διά χειρός Χαραλαμπόπουλου.

Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην 4η περίοδο ήταν και το πρώτο του Γιώργου Πρίντεζη (είχε μόνο 1 βολή μέχρι τότε), ο οποίος μείωσε στους τρεις πόντους (59-62), για λίγο όμως διότι ο Διιαμαντίδης με 2/2 βολές έφτασε τη διαφορά στο +7 για την ομάδα του (59-66)

Ο Πρίντεζης αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πέλμα (υποτροπή στην πελματιαία απονευρωσίτιδα) και κάθισε στον πάγκο, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να τον αντικαθιστά επάξια όμως καθώς, πετυχαίνοντας τους επόμενους 5 πόντους (κάρφωμα και τρίποντο), μείωσε σε 64-66.

Ο Διαμαντίδης έκανε… δώρο στον Ολυμπιακό αστοχώντας δις από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας πριν πάρει το… όπλο του ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με βολές ισοφάρισε σε 66-66, ενώ με τρίποντο (69-66) έδωσε το σύνθημα νίκης κάνοντας το σκορ 69-66 υπέρ των γηπεδούχων.

Ένα τρίποντο του Φελντέιν έδωσε παράταση ζωής στο τριφύλλι που ήταν στο -3 (71-68) 1.38 πριν τη λήξη, όμως ο «V-SPAN» ευστόχησε εκ νέου από τα 6.75 μ. γράφοντας το 74-68 για τους Πειραιώτες που εν τέλει επικράτησαν με 77-72, παίρνοντας κεφάλι στην κούρσα του τίτλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Γουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Γουίλιαμς 2, Χέινς.