Με γκολ του Γιόζεφ Γουίλοκ στο 67ο λεπτό η Νιούκαστλ εκμεταλλεύτηκε την ισχύ του «Σεντ Τζέιμς Παρκ», επικράτησε της Τσέλσι με 1-0 κι εδραίωσε τη θέση της στην πρώτη τριάδα, πείθοντας με τη σταθερότητα που που επιδεικνύει ότι θα διεκδικήσει μέχρι τέλους ένα εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου.

Αντίθετα, η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ βλέπει τις ευρωπαϊκές θέσεις να απομακρύνονται μετά την πέμπτη εφετινή ήττα σε 14 παιχνίδια. Ο αγώνας ήταν πάντως «κλειστός», με το συγκρότημα του Έντι Χάου καλύτερο και πιο ουσιαστικό.

TO ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι «Καρακάξες» αντιπαρήλθαν την πίεση των «Μπλε» στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και «χτύπησαν» περί τα μέσα του, όταν ο Αλμιρόν έκανε την ατομική προσπάθεια και βρήκε τον Γουίλοκ, ο οποίος με απίθανο σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κέπα κι έγραφε την Ιστορία αυτού του αγώνα.

Η Νιούκαστλ είναι τρίτη, στο -2 από τη Μάντσεστερ Σίτι και στο -4 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, αλλά με ένα και δύο παιχνίδια, αντιστοίχως, περισσότερα, την ώρα που η Τσέλσι έμεινε στους 21 βαθμούς και στο -8 από την προνομιούχο τετράδα.