Ο Κολοσσός έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, απειλώντας τον μάλιστα με την πρώτη του ήττα στην εφετινή Basket League, ωστόσο οι Πειραιώτες με τρίποντο του Βεζένκοφ 5,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς κατάφεραν να φύγουν νικητές από τη Ρόδο με 80-79 σκορ.

O φόργουορντ του Ολυμπιακού πέτυχε συνολικά 33 πόντους και ήταν μία ακόμη φορά ο ηγέτης των «ερυθρόλευκων» που έφτασαν τους 32 βαθμούς σε 16 αγώνες.

Οι Ροδίτες από την πλευρά τους έκαναν ό,τι περνούσε από το… χέρι τους για να διατηρήσουν το αήττητο στην έδρα τους, αλλά δεν τα κατάφεραν γνωρίζοντας την πρώτη ήττα σε 8 αγώνες στο «σμαραγδένιο νησί» και 8η στο σύνολο (24β.). Η αλήθεια είναι πως ο Δημήτρης Κατσίβελης… κρατούσε στα χέρια του την… έκβαση του αγώνα, αλλά το σουτ του κατέληξε στο σίδερο.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με +7 (17-10 στο 8′), βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τον Χάρη Γιαννόπουλο. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, κάλυψε τη διαφορά και βρέθηκε στο +1 (22-23) στο 10ο λεπτό. «Μάχη» έγινε στη 2η περίοδο, με τους γηπεδούχους να κοιτούν κατάματα τους Πειραιώτες και να πηγαίνουν με +4 (38-34) στ’ αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Παρά τους 16 πόντους του Σάσα Βεζένκοφ στην 3η περίοδο, οι Ροδίτες απαντούσαν με πολυφωνία στην επίθεση -«καυτοί» ήταν οι Τζέιμς Γιανγκ και Μάικλ Ντίξον- για να προηγηθούν και με +9 (46-37 στο 23′). Το τέλος τους 3ου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό στο -3 (63-60). Χιτσκοκικό φινάλε επεφύλασσε το 4ο δεκάλεπτο.

Ο Ταρίκ Μπλακ βρήκε μπροστά για τους «ερυθρόλευκους», ο Κρις Κόφι μάζευε τα ριμπάουντ για τον Κολοσσό, για να ξεφύγει με +4 (73-76) ο Ολυμπιακός, με 2.13” πριν το τέλος, από σουτ των Λαρεντζάκη και Μπλακ. Ο Κολοσσός απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα και προσπέρασε με 79-77, αλλά ο Σάσα Βεζένκοφ… μίλησε τελευταίος.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-34, 63-60, 79-80

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Ντίξον 14 (3), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 6, Γιαννόπουλος 17 (4), Κένταλ 6, Σταρκς 2, Μορέιρα 10, Τζέιμς 11 (2), Κόφεϊ 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4, Κέιναν 6 (2), Φαλ 3, Βεζένκοφ 33 (7), Παπανικολάου 14 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 3 (1), Σλούκας 5, Μπολομπόι, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9