Αν και βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους από τη Μονακό ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την εξαιρετική άμυνα της τρίτης περιόδου και, σημειώνοντας την ανατροπή στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, μετέτρεψε σε… περίπατο μία αναμέτρηση, η οποία μέχρι το ημίχρονο «μύριζε» ντέρμπι.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 86-65 της γαλλικής ομάδας στο ΣΕΦ, για την 8η αγωνιστική της Euroleague, και πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη τους και έκτη στο σύνολο, παρέμειναν στα… υψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, οι Μονεγάσκοι υποχώρησαν στο 4-4.

H κίνηση του Γιώργου Μπαρτζώκα να βάλει στη θέση «5» τον Γάλλο Λιβιό Ζαν-Σαρλ αποδείχτηκε «ματ» για την ανατροπή.

Ο Παπανικολάου κράτησε τους Πειραιώτες, όταν οι Μονεγάσκοι «βομβάρδιζαν» έξω από τα 6.75 με 11 πόντους, ο Ζαν-Σαρλ είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο MVP με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Μόνο αμελητέοι δεν θεωρούνται οι 11 πόντοι του Τόμας Ουόκαπ, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν μία ακόμη φορά ο Mr. Double Double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Ο Ολυμπιακός κράτησε τον σκόρερ της Μονακό, Μάικ Τζέιμς στους 7 πόντους (είχε και 8 ασίστ), ενώ διψήφιοι από την ομάδα του Μίτροβιτς ήταν οι Ντιαλό (12π.), Άντζουσιτς (11π.) και Χολ (11π.). Οι Μονεγάσκοι πλέον μετρούν 4 νίκες – 4 ήττες.

Χωρίς εκπλήξεις στην αρχική πεντάδα μπήκε ο Ολυμπιακός, με τους Oυόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, στο παρκέ για το εναρκτήριο τζάμπολ. Στη δωδεκάδα ήταν και ο Χασάν Μάρτιν (δεν πήρε χρόνο συμμετοχής) που ταλαιπωρήθηκε από ενοχλήσεις στα γόνατα εν αναμονή του νεοαποκτηθέντα Αμερικανού ψηλού Κούινσι Έισι, ο οποίος αναμένεται στην Αθήνα την Κυριακή (7/11).

Για τη Μονακό ξεκίνησε στην πεντάδα για 5η φορά σε 8 αγώνες, ο πρώτος σκόρερ της, Μάικ Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε τους πρώτους πόντους του στο παρκέ με τρίποντο από τα 10 μέτρα! Η γαλλική ομάδα είχε 3/3 τρίποντα (Ντιαλό, Μοτιεγιούνας και Άντζουσιτς) ήδη, όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 14-16 υπέρ της. Έως τότε, ο Παπανικολάου μετρούσε 5 πόντους και 4 ο Ουόκαπ.

Η ομάδα του Μίτροβιτς, όμως είχε μπει αποφασισμένη και με σερί 9-0 (με 5 διαδοχικούς πόντους του Τζέιμς) προσπέρασε με +11, 14-25. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» δεν λειτουργούσε, ενώ και στην επίθεση οι Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ έμεναν στο μηδέν σε 7:56 λεπτά συμμετοχής αμφότεροι, ενώ ο Σλούκας (0 ασίστ, 0 πόντοι) αγωνίστηκε 2:06΄΄ στην 1η περίοδο. Με τρίποντο του Παπανικολάου (8π.), ο Ολυμπιακός έριξε τη διαφορά στο -8, 17-27. Πρώτος σκόρερ των Μονεγάσκων ήταν ο Ντιαλό με 8 πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε περιορίσει τον Τζέιμς στο 1ο δεκάλεπτο (σημείωσε μόνο 5 πόντους, είχε πάντως και 4 ασίστ), αλλά ήταν ευάλωτος στα υπόλοιπα «όπλα» του Μίτροβιτς. Στη 2η περίοδο, ο Μπαρτζώκας έριξε τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ στο παρκέ με στόχο να πιέσουν στην άμυνα, ενώ ο Ζαν-Σαρλ πέρασε στο «5».

Αν και δεν απέδωσαν καρπούς οι αλλαγές του στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, όταν η Μονακό ξέφυγε και με +12 (17-29) με κορυφαίους τους Χολ και Μπέικον, σταδιακά ο Ολυμπιακός άρχισε να αντιδρά. Έστω κι αν η επίθεσή του δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε, μέσα από την άμυνα βρήκε ρυθμό και μετά το 23-34, με σερί 7-0, πλησίασε τη Μονακό στο -4, 30-34. Μέχρι την εκπνοή του α΄ μέρους, η ομάδα του Πειραιά έκλεισε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς, αφού Ουόκαπ και Ζαν-Σαρλ διαμόρφωσαν το 35-38 (σκορ ημιχρόνου).

Το τρίποντο του Ντανίλο Άντζουσιτς έφερε τη Μονακό στο +6, 35-41, αλλά η αντεπίθεση των παικτών του Μπαρτζώκα θα είχε συνέχεια. Με σερί 7-0 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 42-41. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ φώναξε «παρών» εν συνεχεία για το 51-46, ενώ με νέο τρίποντο ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 54-46.

Οι Ντιαλό και Γκρέι βρήκαν τρόπο να διασπάσουν την ανεβασμένη άμυνα του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο, για το 55-52, αλλά μία ακόμη φορά ο Βεζένκοφ, έβγαλε από τη δύσκολη θέση την ομάδα του, ευστοχώντας από την κορυφή της ρακέτας σε τρεις, 58-52. Με 1/2 βολές ο Σλούκας «έγραψε» το σκορ της 3ης περιόδου, 59-52. Ο Ολυμπιακός είχε δεχτεί 25 πόντους σε 2η και 3η περίοδο μαζί, όταν στο 1ο δεκάλεπτο μόνο η Μονακό πέτυχε 27 πόντους!

Με 15-5 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την 4η περίοδο για το 74-57. Οι Πειραιώτες όχι μόνο επέστρεψαν από το -12, αλλά κυριάρχησαν στο β΄ μέρος, με «όπλο» την άμυνά τους. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ και ο Ζαν-Σαρλ ήταν οι παίκτες «κλειδιά» της ανατροπής, αλλά και οι σκόρερ των «ερυθρόλευκων» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Μονακό να μένει… με την όρεξη. Το επιμέρους σκορ 27-13 στην 4η περίοδο αποδεικνύει την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 86-65 με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (1), Ντόρσεϊ 18 (1), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 5, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 10 (2), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11 (3), Ζαν-Σαρλ 18, ΜακΚίσικ 1

ΜΟΝΑΚΟ (Ζβέζνταν Μίτροβιτς): Λι, Μπέικον 4, Τόμας 2, Ντιαλό 12 (1), Μότουμ 2, Μοτιεγιούνας, Άντζουσιτς 9 (1), Χολ 11, Τζέιμς 7 (1)