Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο Μόναχο, έφτασε σε σημείο να κρατά τη νίκη στα χέρια του, όμως στο τέλος λύγισε και έχασε από την Μπάγερν με 85-82 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

O Κεστούτις Κεμζούρα έβγαλε… άσο από το μανίκι τον υπό αναχώρηση μέχρι πριν λίγες εβδομάδες, Μπόλντγουιν (19π.), όμως η πιεστική άμυνα των Βαυαρών στα τελευταία λεπτά, σε συνδυασμό με τον επιθετικό «οίστρο» του Μαοντό Λο (19π.) και του Ντανίλο Μπαρτέλ (18π.) απέτρεψαν μία δεύτερη διαδοχική νίκη που θα ήταν 4η στο σύνολο για τον Ολυμπιακό. Αντίθετα, τις 4 νίκες σε 9 αγωνιστικές στη Ευρωλίγκα έφτασε η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Τα 16 λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν ελπίδες στους παίκτες της Μπάγερν και τώρα οι Πειραιώτες θέλουν πάση θυσία νίκη στο Βερολίνο επί της Άλμπα την Πέμπτη (22/11, 21:00) για την 10η αγωνιστική, για να μην ολοκληρωθεί με δύο εκτός έδρας ήττες η «διαβολοβδομάδα».

Στο Μόναχο ταξίδεψε ο Γιώργος Αγγελόπουλος και παρακολούθησε τον αγώνα του Ολυμπιακού δια ζώσης.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου, όμως η Μπάγερν απάντησε άμεσα και πέρασε άμεσα μπροστά. Ο Παπανικολάου ισοφάρισε με τους Βαυαρούς να τρέχουν στη συνέχεια σερί 11-0 και να ξεφεύγουν με 17-6. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να στηρίζονται στον Παπανικολάου που μείωσε 17-9, ενώ ο Μπάλντογουιν σημείωσε το 17-11. Μετά το καλάθι του Ρότσεστι ο Μπόλντγουιν πέτυχε ακόμα δύο πόντους, όμως ο Αμερικάνος στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Κόπονεν, ο οποίος ευστόχησε στο τρίποντο και στην συμπληρωματική βολή (23-16). Στο τέλος της περιόδου ο Μπόλντγουιν κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και ευστοχώντας μόλις στη μία μείωσε στο 23-17 στο 10’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι υποτονικός, όμως η Μπάγερν δεν μπόρεσε να αποκτήσει διαφορά. Αρχικά ο Πολ μείωσε σε 23-20 με τρίποντο, όμως ο Μονρό με γκολ-φάουλ απέναντι στον Ριντ επανέφερε την διαφορά στους έξι πόντους. Ο Τέιλορ Ρότσεστι, με μικρή βοήθεια από τον Μπάλντγουιν διατήρησαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (28-25, 33-29), ενώ οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι κοντά με τα καλάθια των Μιλουτίνοφ και Ρούμπιτ. Το πρώτο τρίποντο του Σπανούλη έφερε τον Ολυμπιακό στον πόντο (39-38), με τον αρχηγό των «ερυθρόλευκων» να σημειώνει δύο ακόμα πόντους με βολές μετά το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε και να φτάνει το σκορ με νέο καλάθι στο 39-42. Ο Πρίντεζης σημείωσε το 41-44, ενώ ο Τζίπσερ με βολές διαμόρφωσε το 43-44 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες «έδεσαν» την άμυνά τους και στην επίθεση βρήκαν λύσεις με ηγέτη τον Μπόλντγουιν με αποτέλεσμα να αποκτήσουν ένα προβάδισμα ασφαλείας. Αρχικά Μπόλντογουιν και Πρίντεζης έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (43-48), με τον Παπανικολάου να σκοράρει και τον Αμερικανό γκαρντ να ξεσπάει σημειώνοντας πρώτα ένα τρίποντο και στη συνέχεια δύο ακόμα πόντους (49-57). Ο Μιλουτίνοφ αύξησε τη διαφορά στους 10 (49-59), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-63 υπέρ του Ολυμπιακού.

Αν και προσπέρασε με +12, 55-67, από Πρίντεζη και Ρούμπιτ, ο Ολυμπιακός είδε την Μπάγερν να επιδιώκει να επιστρέψει και να το πετυχαίνει. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έσφιξαν την άμυνά τους, την ώρα που στην επίθεση το έναυσμα για ανατροπή έδωσαν οι Λούτσιτς και Μπαρτέλ. Το τρίποντο του τελευταίου έφερε τους Βαυαρούς στο -3, 68-71. Η Μπάγερν μείωσε στον πόντο δια χειρός Τσίπσερ, 70-71, με εναπομείναντα χρόνο 4 λεπτά, για να προσπεράσει, 72-71, με δίποντο του Μπαρτέλ. Ο τελευταίος χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Σπανούλης ισοφάρισε με μία βολή, 72-72, δίνοντας αμέσως μετά τη θέση του στον Ρότσεστι. Το αντιαθλητικό φάουλ του Πρίντεζη έστειλε στη γραμμή του φάουλ τον Μαοντό Λο που αφού πρώτα ευστόχησε και στις δύο… φύλαγε κι ένα τρίποντο «μαχαιριά» για τους «ερυθρόλευκους», 77-72.

Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε τους επόμενους 3 πόντους, 77-75, αλλά ο Λο δοκίμασε ξανά από τα 6.75 και ήταν πάλι εύστοχος, 80-75, 1:23΄΄ πριν τη λήξη. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ για λίγο, αλλά με τον Γρεγκ Μονρό να φτάνει τους 15 πόντους, 82-75 τα περιθώρια στένευαν επικίνδυνα για τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης έδωσε τη θέση του στον Ρότσεστι για τα τελευταία 45΄΄, όπως και ο Παπανικολάου στον Μπράντον Πολ. Ο Αμερικανός μείωσε σε 82-77 στα 34΄΄, αλλά είδε τον Μπαρτέλ να νικά την άμυνα της ελληνικής ομάδας στα 19΄΄, 84-77. Στα 12΄΄ ο Μπόλντγουιν διαμόρφωσε το 84-79. Ο Λο πέτυχε μία στις δύο βολές, 85-79, ο Ρότσεστι αστόχησε σε τρεις και μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Ολυμπιακού ο Μπόλντγουιν σηκώθηκε από τα 6.75… ήταν εύστοχος (85-82)… αλλά ήταν και πολύ αργά!

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82.

Μπάγερν Μονάχου (Ντέγιαν Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15, Λούτσιτς 13 (1), Λο 19 (4), Τζίπσερ 13, Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (1), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς.

Ολυμπιακός (Κεστούτις Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (1), Μπόλντγουιν 19 (2), Πολ 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 10 (1), Ρούμπιτ 7, Ριντ 2.