Ο Παναθηναϊκός έχασε την παραγωγικότητα του από τη δεύτερη περίοδο, στην τρίτη… κατέρρευσε και αμυντικά, υποπίπτοντας σε σωρεία λαθών και μοιραία «έπεσε» στο Μιλάνο, σημειώνοντας ακόμη μία εκτός έδρας ήττα στη Euroleague (την ένατη σε ισάριθμες δοκιμασίες).

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με το βαρύ 75-54 από την Αρμάνι, για την 15η αγωνιστική της διοργάνωσης, μπαίνοντας και πάλι σε τροχιά αρνητικών αποτελεσμάτων και βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 4-11. Στον αντίποδα, οι Ιταλοί σημείωσαν τη δεύτερη σερί νίκη τους και με ρεκόρ 10-5 παρέμειναν στην τετράδα.

Ο Ντέβον Χολ αποδείχθηκε «δήμιος» του Παναθηναϊκού, σημειώνοντας τους 12 από τους 19 πόντους του στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου, δίνοντας τέλος στα όποια όνειρα είχαν οι «πράσινοι» για αντίδραση… Ωστόσο, ο Κάιλ Χάινς (14π.) ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά κοντά στο καλάθι για την Αρμάνι στο πρώτο ημίχρονο, όταν το ματς ήταν ακόμη… ντέρμπι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ προσπέρασε στη λίστα των παικτών με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα στην ιστορία της EuroLeague τον Βασίλη Σπανούλη (518), μένοντας μόνος στη δεύτερη θέση με 520 και συνεχίζοντας την καταδίωξη της κορυφής και του Χουάν Κάρλος Ναβάρο (623).

Από τον Παναθηναϊκό, που ήταν… αόρατος τακτικά και πνευματικά στο δεύτερο ημίχρονο, μοναδικός διψήφιος ήταν ο Ντάριλ Μέικον με 14 πόντους.

Ο συγκεντρωμένος Παναθηναϊκός της πρώτης περιόδου δεν αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο ρυθμό που προσπάθησε να επιβάλει με το… καλημέρα η ιταλική ομάδα και με αιχμή του δόρατος την άμυνα και την ευστοχία του από τα 6.75 (4/6 τρίποντα), βρέθηκε με τη λήξη του δεκαλέπτου στο +4 (15-19). Χαρακτηριστικό της συγκέντρωσης του Παναθηναϊκού το αμυντικό «στραγγάλισμα» της Αρμάνι στα τελευταία τρεισήμισι λεπτά, όταν κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι σε αυτό το διάστημα, ανακτώντας το προβάδισμα. Εξαιρετικός στην επίθεση στην πρώτη περίοδο ο Μέικον με 4/5 σουτ (9π.) και 1 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έχασε την επαφή από τα 6.75, παρουσίασε κενά στην επίθεση, αλλά με την άμυνα να έχει διάρκεια δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να ξεφύγουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 9-2 προσπέρασαν στο 14΄ με 24-21. Ωστόσο, ο έλεγχος των επιθετικών ριμπάουντ από τους «πράσινους» και το πείσμα των Παπαπέτρου, Παπαγιάννη κοντά στο καλάθι, βοήθησε το «τριφύλλι» να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια σε απόσταση αναπνοής (33-29).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός… κατέρρευσε αμυντικά και επιθετικά, με τους παίκτες του να υποπίπτουν σε διαδοχικά λάθη, να «μπλοκάρουν» στο κομμάτι της δημιουργίας και να δέχονται ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 13-24 (-15, 42-57 στο 30΄), με το οποίο έχασαν την επαφή με τους Ιταλούς…

Στον… επίλογο του αγώνα, οι 12 αναπάντητοι πόντοι του Ντέβον Χολ μέχρι το 35΄, διαμόρφωσαν το 69-51 για την Αρμάνι, δίνοντας πρόωρο τέλος στην προσπάθεια αντεπίθεσης του Παναθηναϊκού, που έδειχνε να έχει συμβιβαστεί με την ήττα…

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 19 (3), Ντιλέινι 7, Ντάνιελς 9 (1), Σιλντς 9 (1), Χάινς 14, Μπέντιλ, Ντατόμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 6 (2), Γουάιτ 5 (1), Αβδάλας, Έβανς 5 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4.