Με πέντε παίκτες του να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων το Περιστέρι πήρε το «διπλό», 98-78, στο κλειστό της Νεάπολης απέναντι στη Λάρισα, για την 19η αγωνιστική της Basket League. Δεν ήταν, όμως μόνο η πολυφωνία στην επίθεση, αλλά και η πιεστική άμυνα που χάρισε στους «κυανοκίτρινους» τη 10η νίκη, χάρη στην οποία έφτασε τους 29 βαθμούς και παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Μάρβιν Τζόουνς (18π.), Τεράν Πέτεγουεϊ (15π.), Τρε ΜακΛιν (14π.), Μιχάλης Τσαϊρέλης (14π.) και Χόρχε Γκουτιέρες (11π.) πέτυχαν διψήφιο νούμερο πόντων από την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Οι παίκτες του Περιστερίου δεν έδειξαν… έλεος απέναντι στην πρώην προπονητή τους, Νίκο Παπανικολόπουλο, προσπέρασαν με +17 (37-54) στο ημίχρονο, με +19 (58-77) στο 30ο λεπτό και η 4η περίοδος εξελίχτηκε σε τυπική διαδικασία.

Αυτή ήταν η 14η ήττα για τους Θεσσαλούς που παραμένουν στη διακεκαυμένη ζώνη και αντιμετωπίζουν κάθε αγώνα ως… τελικό μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου της Basket League. Ο Κώστας Παπαδάκης με 22 (6/10 τρίποντα) πόντους ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 37-54, 58-77, 78-98.

Λάρισα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μπράουν 5 (1), Ουάσινγκτον 16 (2), Ρας 2, Κώττας 5, Μούρτος 3 (1), Καμάρας 3 (1), Ουόσπαν 7 (1), Καμπερίδης 7 (1), Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 22 (6), Γκόρντον 6.

Περιστέρι (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουι 15 (3), Βασιλόπουλος 2, ΜακΛιν 14 (2), Τζόουνς 18, Μάντζαρης 2, Σκορδίλης 6, Τσαϊρέλης 14 (1), Γούνταρντ 7 (2), Σαλούστρος 7 (1), Τόλα 2, Ευσταθιάδης, Γκουτιέρες 11 (3).