Η άμυνα έστειλε το Περιστέρι στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά μετά 16 χρόνια! Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επικράτησε με 57-51 του Ηφαίστου Λήμνου στο κλειστό της οδού Κένεντι και περιμένει να μάθει ποιος θα είναι αντίπαλός του στα ημιτελικά του θεσμού.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος (12π.) πέτυχε πόντους σε κρίσιμα σημεία και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Ουίλιαμ Χάτσερ (11π.) και Σκούτσι Σμιθ (11π.). Ο Τζέρι Σμιθ ξεχώρισε με 11 πόντους από την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Παρά το νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων που βρέθηκαν στο -8 στο 10ο λεπτό (14-22), ο Ήφαιστος πέτυχε 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο και 8 στην τρίτη! Οι νησιώτες έκαναν προσπάθεια για ανατροπή στο τέλος, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο -6.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 27-29, 46-37, 57-51

Περιστέρι (Ζούρος): Σμιθ 11 (1), Μπλέικ 7, Ξανθόπουλος 12 (2), Σκορδίλης 2, Αγραβάνης, Μορέιρα 4, Καράμπελας, Γόντικας, Βασιλόπουλος 5 (1), Χάτσερ 11 (1), Γκρέι 2, Μόουζες 3.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 3, Σταμάτης, Έβανς 6, Σμιθ 13 (1), Πελεκάνος 7 (1), Τσαϊρέλης 7, Διαμαντάκος, Μούρτος 7 (1), Λιτλ 2, Χάμοντς 6 (2).