Την τρίτη θέση του «Gomelsky Cup» κατέκτησε ο Προμηθέας Πατρών. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 87-83 της Ούνιξ Καζάν στην παράταση (75-75κ.α.), στο «μικρό τελικό» του τουρνουά, με κορυφαίους τους Αγραβάνη (18π.), Έλις (16π., 10ρ.) και Χολ (10π., 9ασ.), ενώ ο Μάκης Γιατράς δεν είχε στη διάθεση του τον Τσέις Φίλερ.

Η Ούνιξ εκμεταλλεύτηκε τη γραμμή ψηλών της και με το… καλημέρα σήκωσε κεφάλι στο σκορ, χωρίς να απειληθεί από τον Προμηθέα μέχρι το ημίχρονο (40-33). Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο, οι Αχαιοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, αύξησαν την παραγωγικότητα τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (54-55).

Στον…επίλογο του αγώνα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά ενεργοποίησε και την άμυνα της, έμεινε σε απόσταση, αλλά ένα ξέσπασμα της Ούνιξ έφερε την ισοφάριση, στέλνοντας αγώνα στην παράταση (75-75κ.α.). Στο επιπλέον πεντάλεπτο, όμως, ο Προμηθέας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-33, 54-55, 75-75 (κ.δ), 83-87.

Οούνιξ Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ 9(3), ΜακΚόλουμ 15(2), Τάιους 12(8 ρ), Λιχοντέι 5(1), Κλιμένκο 8, Ουζίνσκι 4, Σμιθ 12(2), Μάντζαρης 7(1 τρ, 8ρ, 5 ασ), Πάλσον 6, Κοσέεφ 3(1), Κολέσνικοφ 2.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Χολ 10 (9 ασ), Μπαμπ 10(3), Λίποβι 5(1), Αγραβάνης 18(1), Λόουερι 5(1), Κασελάκης 5(1), Κατσίβελης 7, Μπόγρης 8, Έλις 16(10ρ), Μαντζούκας 3.