Προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου απέκτησε εκ νέου, έστω και δύσκολα, ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκες» στον τριτο τελικό της σειράς του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών, που διεξήχθη τη Δευτέρα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και διήρκησε περισσότερες από δύο ώρες (127 λεπτά), επικράτησαν στο τάι μπρέικ (3-2 σετ) του Παναθηναϊκού κι έτσι έκαναν το 2-1 στις νίκες.

Πλέον η σειρά θα μεταφερθεί στο κλειστό της Κυψέλης, όπου την Τετάρτη 29 Απριλίου (19:00) θα διεξαχθει ο τέταρτος τελικός.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή προβάδισμα (8-4, 11-7), με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει (11-10, 14-13), αλλά με την Γιώτα να τις οδηγεί οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με 19-15 και έφτασαν εύκολα στο 1-0. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 2ο σετ, όταν οι φιλοξενούμενες με την Βίλκου πια στην εξάδα αντί της Χρήστου πέρασαν με 9-13 και 13-16, αφού ο Ολυμπιακός έκανε συνεχή λάθη κι έτσι ήρθε η ισοφάριση.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο 3ο σετ (7-1, 9-3) δεν είχε συνέχεια, αφού οι παθογένειες που είχε εμφανίσει στο παιχνίδι της Κυψέλης η πειραϊκή ομάδα επέστρεψαν… Χωρίς υποδοχή και με τις γηπεδούχες να συναγωνίζονται η μία την άλλη σε λάθη επέτρεψε στις «πράσινες» να μετατρέψουν το 12-7 σε 12-11 και στη συνέχεια σε 15-22.

Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 19-24 και τότε ο Ολυμπιακός άγγιξε μια απίστευτη ανατροπή μειώνοντας σε 23-24, ενώ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά η Μπραμπόροβα σε «κόντρα μπάλα» δέχθηκε μπλοκ από την Μεταξά για το 23-25 και το 1-2. Στο 4ο σετ οι ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 16-15, αλλά ο Ολυμπιακός με καλό σερβίς και συνεχή μπλοκ ξέφυγε με 21-15 και ισοφάρισε.

Στο τάι μπρέικ και με το σκορ 2-4 η Μπραμπόροβα με τα σερβίς της έφερε το 5-4, ενώ με μπλοκ της Γιώτα και άσο της Λαμπρούση έγινε 8-6.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (10-10) με την Χρήστου, οι γηπεδούχες ξέφυγαν πάλι με δύο (13-11), οι «πράσινες» ξαναμείωσαν σε 13-12 και έβγαλαν άμυνα στην επόμενη φάση, αλλά χωρίς πασαδόρο η επίθεση χάθηκε (14-12). Με άουτ της Νέσοβιτς έγινε το 14-13, αλλά η Βέσοβιτς δεν λάθεψε στην τελευταία επίθεση.

Τα σετ: 25-18, 19-25, 23-25, 25-16, 15-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 20 (9/17 επιθέσεις, 2 άσοι, 9 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (13/30 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 47% υποδοχή – 32% άριστες), Μπραμπόροβα 18 (14/33 επ., 2 άσοι, 2 μλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Νέσοβιτς 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι (λίμπερο, 82% υπ. – 59% άριστες), Κωνσταντίνου, Λαμπρούση 1 (1 άσος), Τέζα 1 (1 άσος), Κοκκινάκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Ρούσης): Γκούζου 7 (5/16 επιθέσεις, 1 άσος, 1 μπλοκ), Μεταξά 9 (4/10 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Μερτέκη 6 (6/22 επ., 45% υποδοχή – 35% άριστες), Χρήστου 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.. – 42% άριστες), Τσίμα 17 (14/38 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 50% άριστες), Πατσέκο 4 (2/5 επ., 2 άσοι), Ρόγκα (λίμπερο, 40% υπ. – 40% άριστες), Βίλκου 9 (7/23 επ., 2 άσοι), Παπαδοπούλου 1 (1 άσος), Τσατσούρη, Καββαδία.