Έχασε έδαφος στη μάχη του τίτλου η Ρόμα στο τελευταίο ματς για το 2017. Οι Ρωμαίοι στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής για τη Serie A, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 εντός έδρας με την Σασουόλο, την ίδια στιγμή που ο Κώστας Μανωλάς τραυματίστηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή.

Με την ισοπαλία αυτή, η ομάδα της «αιώνιας πόλης» παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 39 βαθμούς, εννέα μακριά από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Από εκεί και πέρα ιστορία έγραψε το Σάββατο η Μπενεβέντο. Οι νεοφώτιστοι, με τέρμα του Κόντα στο 64ο λεπτό, σημείωσαν την παρθενική τους νίκη στη Serie A, επικρατώντας 1-0 της Κιέβο Βερόνα.

Σπουδαίο διπλό πήρε η Ουντινέζε απέναντι στην Μπολόνια (2-1), ενώ η Σαμπντόρια χρειάστηκε δύο γκολ μετά το 90` για να κάμψει την αντίσταση της ΣΠΑΛ.