Χάρη σε ένα γκολ-φάουλ του Μέσι, η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε το υψηλό, όπως αποδείχτηκε, εμπόδιο της Ατλέτικο Μπιλμπάο και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ισπανίας. Οι μπλαουγκράνα, που είχαν ηττηθεί με 2-1 στη χώρα των Βάσκων, απέφυγαν με αυτό το γκολ την παράταση, κερδίζοντας με 3-1.

Είχαν προηγηθεί το γκολ του Σουάρες στο 35′ και του Νεϊμάρ με πέναλτι στο 48′, όμως ο Σαμπορίτ τρία λεπτά αργότερα έβαλε την Ατλέτικο σε τροχιά διεκδίκησης της πρόκρισης ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1), μέχρι να τελειώσουν όλα με το γκολ του Μέσι στο 78′ (3-1).

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Σίλεσεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ραφίνια (80’ Ράκιτιτς), Ινιέστα (89’ Αρντά), Μέσι, Λ. Σουάρες, Νεϊμάρ (87’ Ντ. Σουάρες).

Μπιλμπάο (Ερνέστο Βαλβέρδε): Ιραϊθόθ, Μπόβεδα, Ετσέιτα (30’ Ελιστόνδο), Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Μπενιάτ, Σαν Χοσέ, Σαμπορίτ (79’ Σουσαέτα), Σαμπίν (46’ Αντούριθ), Εράσο, Γουίλιαμς.