Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο Top-16 της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» κάνοντας σπουδαία εμφάνιση και παίζοντας άμυνα για σεμινάριο επικράτησαν της Μπαρτσελόνα με σκορ 74-62 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Για τον Ολυμπιακό ο Βασίλης Σπανούλς πέτυχε 11 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ, ενώ ακόμα 10 πέτυχε ο Χάντερ. Για την Μπαρτσελόνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμιτς με 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με πολύ καλή άμυνα, περιορίζοντας αρκετά την Μπαρτσελόνα, η οποία μάλιστα παρουσιάστηκε άστοχη από την γραμμή των ελευθέρων βολών, έχοντας δύο εύστοχες σε οκτώ προσπάθειες. Επιθετικά ο μοχλός των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος μέχρι το 8-9 σκόραρε μόνος του, ενώ ο Πρίντεζης πέτυχε αργότερα το 10-9. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 14-14 με τους Χάκετ και Αθηναίου να πετυχαίνουν από δύο πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κράτησε στα ίδια στάνταρ την αμυντική του επίδοση και περιόρισε τους Καταλανούς κατά δύο πόντους, καθώς η Μπαρτσελόνα σκόραρε 12 και ολοκλήρωσε το πρώτο μισό του αγώνα με συγκομιδή 26 πόντων. Στην επίθεση αρχικά οι λύσεις ήρθαν από τον Σον Τζέιμς που πέτυχε έξι συνεχόμενους, ενώ το… όπλο του πήρε και ο Σπανούλης, που με συμπαραστάτες τους Πρίντεζη και Χάντερ έφεραν το ματς στο 34-26. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο του Χάκετ, ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ ημίχρονο στο 29-26 και σήκωσε το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στον αέρα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα έβαλε την μπάλα στο… ζωγραφιστό και με πόντους του Άντε Τόμιτς μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (42-33), όμως η αντίδραση του Ολυμπιακού, που έδειξε αποφασισμένος για τη νίκη ήρθε άμεσα. Τρίποντα από τους Μάντζαρη και Αγραβάνη και καλάθια των Σπανούλη, Χάντερ έφεραν τη διαφορά στο +18 (52-34) με επιμέρους σκόρ 10-1. Η Μπαρτσελόνα πέτυχε ένα μίνι 5-0 και στο 30’ έφτασε τους 40 πόντους, την ώρα που ο Στρόμπερι σκόραρε και διαμόρφωσε το σκορ στο 56-40.

Στον επίλογο οι δύο ομάδες δεν σκόραραν για σχεδόν τρία λεπτά. Για τον Ολυμπιακό ο Στρόμπερι έβαλε καθοριστικούς πόντους και έδωσε ενέργεια στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Με σερί 5-0 η Μπαρτσελόνα μείωσε 61-47, ενώ με τρίποντό του ο Χάκετ έκοψε τα… φτερά των φιλοξενούμενων 64-47. Οι Καταλανοί μείωσαν στους 10 (68-58), λόμως ήταν αργά για να διεκδικήσουν τη νίκη και έτσι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά. Ο Αγραβάνης με τρίποντο έστειλε το σκορ στο 74-59, ενώ η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σατοράνσκι.