Οι χούλιγκαν της Μίλγουολ έχουν τη φήμη των πιο σκληρών των αγγλικών γηπέδων. Βλέποντας τις εικόνες πριν από το ματς της ομάδας τους με την Έβερτον, μπορεί κανείς εύκολα να καταλάβει το γιατί.
Οι οπαδοί των δύο ομάδων έπαιξαν άγριο ξύλο πριν από το παιχνίδι του Κυπέλλου και χρειάστηκε η επέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων για να σταματήσουν.

Το πιο σοκαριστικό απ’ όλα είναι η φωτογραφία ενός οπαδού της Έβερτον, ο οποίος μαχαιρώθηκε στο πρόσωπο από τους χούλιγκανς της αντίπαλης ομάδας.

O oπαδός της Έβερτον που μαχαιρώθηκε στο πρόσωπο

Με γκολ στις καθυστερήσεις προκρίθηκε η Μίλγουολ

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η Μίλγουολ επικράτησε με 3-2 των «εφοπλιστών» και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο.
Ο Ριτσάρλισον έκανε το 0-1 στο 43’, ωστόσο ο Γκρέγκορ ισοφάρισε σε 1-1 στο 45’+2’ για τους γηπεδούχους.
Στο 72’ο Τοσούν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στα «ζαχαρωτά», με τον Κούπερ στο 75′ να ισοφαρίζει σε 2-2 για τη Μίλγουολ, η οποία με τέρμα του Ουάλας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων απέκλεισε την ομάδα του Μάρκο Σίλβα.