Μετά τις εντυπωσιακές νίκες επί της Λίβερπουλ και της  Λέστερ και το «5 στα 5» στο πρωτάθλημα, η Άστον Βίλα γνώρισε την 2η σερί εντός έδρας ήττα (προηγήθηκε αυτή από την Λιντς) με το εντυπωσιακό 4-3 από την Σαουθάμπτον, η οποία «τρέχει» ένα εντυπωσιακό σερί τετράδας αγώνων με 3 νίκες και μία εκτός έδρας ισοπαλία με την Τσέλσι (3-3).

Οι «Άγιοι» έκαναν εκπληκτικό ματς για 60 λεπτά, όταν και προηγήθηκαν με 4-0, ωστόσο, από κει και πέρα «κατέβασαν ταχύτητα» με αποτέλεσμα οι «χωριάτες» να πετύχουν τρία γκολ, εκ των οποίων τα δύο στις καθυστερήσεις του ματς.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο 26χρονος Άγγλος μέσος, Τζέιμς Γουόρντ-Πράους ο οποίος είχε την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του, ενώ στη συνέχεια πέτυχε δύο τέρματα, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.