Στην MCH Arena έγινε το «μπαμ» του πρώτου μέρους της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League, με τη Μίντιλαντ να διασύρει με 5-1 το φαβορί για την πρωτιά του 6ου γκρουπ, Λάτσιο. Aπό εκεί και πέρα έκαναν «σεφτέ» Γιουνάιτεντ, Τραμπζονσπόρ, Φέγενορντ και Καραμπάχ, την οποία θ΄ αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στην 3η και 4η αγωνιστική του 7ου ομίλου.

Με βασικούς του Μανώλη Σιώπη και Τάσο Μπακασέτα η Τραμπζονσπόρ «άνοιξε λογαριασμό» στο 8ο γκρουπ, επικρατώντας στο «Μέντικαλ Παρκ» με 2-1 του Ερυθρού Αστέρα, που έμεινε χωρίς βαθμό μετά τα δύο πρώτα ματς.

Από ασίστ του Μπακασέτα στο 68΄ ο Τρεζεγκέ «σφράγισε» επί της ουσίας το «τρίποντο» για τους πρωταθλητές Τουρκίας, που από το 63΄ έπαιζαν με αριθμητικό πλεονέκτημα εξαιτίας της αποβολής του Κάνγκγουα στο 63΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνήλθε γρήγορα και μετά το «χαστούκι» της πρεμιέρας στο «Ολντ Τράφορντ» από την Ρεάλ Σοσιεδάδ, επικράτησε 2-0 της Σερίφ στο Κισινάου.

Μετά από 4,5 μήνες και συγκεκριμένα από τις 2 Μαΐου στο ματς με την Μπρέντφορντ, όπου είχε σκοράρει στο 3-0 των «μπέμπηδων», ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Το πρώτο γκολ του CR7 στη σεζόν 2022/203 ήρθε από το σημείο του πέναλτι στο 39ο λεπτό!

Από εκεί και πέρα «έσπασαν το ρόδι» στον 6ο όμιλο του Europa League, Μίντιλαντ και Φέγενορντ, με τους Δανούς να συντρίβουν 5-1 τη Λάτσιο, ενώ εμφατική ήταν και η νίκη των Ολλανδών με 6-0 επί της Στουρμ Γκρατς.

Στο άλλο ματς του ομίλου του Ολυμπιακού (7ος), η Καραμπάχ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, κάνοντας την έκπληξη επί της Ναντ (3-0). Να σημειωθεί ότι η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν («καθάρισε» το ματς μέσα σε 5 λεπτά στο β΄ μέρος) θα είναι η προσεχής αντίπαλος των Πειραιωτών το πλαίσιο της 3ης και 4ης αγωνιστικής (στο Καραϊσκάκη το πρώτο ματς στις 6/10).

Το 2 στα 2 στο ξεκίνημα της φάσης των ομίλων έκαναν οι Φερεντσβάρος και Ρεάλ Σοσιεδάδ, με τους Ούγγρους να περνούν με «διπλό» από το «Λουί ΙΙ» επί της Μονακό (1-0), ενώ οι Βάσκοι παρότι ισοφαρίστηκαν προσωρινά από την Ομόνοια, τελικά πήραν το «τρίποντο» με 2-1, με τον Σόρλοθ να σκοράρει στο 80΄ περίπου 20 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.