Με εμφατικό τρόπο πέρασε στους «32» του κυπέλλου Αγγλίας η Λέστερ, καθώς επιβλήθηκε 4-0 της Στόουκ Σίτι στο «Μπριτάνια», χάρη σε τέρματα των Τζάστιν (34΄), Ολμπράιτον (60΄), Πέρεθ (79΄) και Μπαρνς (81΄).

Η Μπέρνλι, από την πλευρά της, έφτασε μια ανάσα από τον αποκλεισμό απέναντι στη Μίλτον Κέινς Ντονς, αλλά ο Ματέι Βίντρα ισοφάρισε σε 1-1 στις καθυστερήσεις του κανονικού αγώνα και τελικά η ομάδα της Premier League πήρε την πρόκριση στα πέναλτι. Στον αντίποδα, η Γουέστ Μπρομ έχασε στη διαδικασία των πέναλτι από την Μπλάκπουλ και έγινε η πρώτη ομάδα της κορυφαίας κατηγορίας που αποχαιρετά τη φετινή διοργάνωση.

Η ουραγός της Premier League Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κατόρθωσε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της στη φετινή σεζόν (σε όλες τις διοργανώσεις), επικρατώντας 3-2 της Μπρίστολ Ρόβερς, ενώ η Φούλαμ χρειάστηκε παράταση για να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΚΠΡ (2-0).