Nations League: H Oυκρανία σόκαρε την Ισπανία, έχασε βαθμούς η Γερμανία

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 13 Οκτωβρίου 2020, 23:48
Nations League: H Oυκρανία σόκαρε την Ισπανία, έχασε βαθμούς η Γερμανία

Τη μεγαλύτερη ίσως έκπληξη στο εφετινό Nations League έκανε απόψε (13/10) στο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου η Ουκρανία.

Η ταλαιπωρημένη από τα κρούσματα κορωνοϊού, αλλά και τραυματισμών-τιμωριών, ομάδα του Σεφτσένκο βρήκε τα ψυχικά αποθέμετα, μετά από τρεις σερί ήττες, να «γυρίσει το διακόπτη» και να νικήσει με 1-0 την αήττητη μέχρι σήμερα Ισπανία (προερχόταν από 2 νίκες και μία ισοπαλία).

Η «χρυσή αλλαγή» του Σεφτσένκο, ο Βίκτορ Τσιγκάνκοφ (μπήκε στο ματς στο 65΄) έμελλε να πετύχει το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση (1-0) στο 76΄ και να χαρίσει στους Ουκρανούς το δεύτερο «τρίποντο» στον 4ο όμιλο της League A μετά από 4 αγωνιστικές.

 

Από εκεί και πέρα, «χορταστικό» από κάθε άποψη ήταν το ματς που διεξήχθη στην Κολωνία, με τη Γερμανία να βρίσκεται τρεις φορές πίσω στο σκορ από την Ελβετία, αλλά τελικά να ισοφαρίζει σε 3-3, χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει την ολική ανατροπή.

Έτσι, τρία 24ωρα μετά την πρώτη της νίκη στο Nations League η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ απέτυχε να κάνει το back to back απέναντι στους Ελβετούς που δεν έχουν ακόμη πανηγυρίσει «τρίποντο» (2 ισοπαλίες, 2 ήττες)

 

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

LEAGUE A

4ος Όμιλος

Γερμανία-Ελβετία 3-3

(28΄ Βέρνερ, 55΄ Χάβερτς, 60΄ Γκνάμπρι - 5΄,57΄ Γκαβράνοβιτς, 26΄ Φρόλερ)

Ουκρανία-Ισπανία 1-0

(76΄ Τσιγκάνκοφ)

LEAGUE C

1ος Όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Κύπρος 0-0

Μαυροβούνιο-Λουξεμβούργο 1-2

(34΄ Ιβάνοβιτς - 42΄ Μουράτοβιτς, 86΄ Σινάνι)

LEAGUE D

1ος Όμιλος

Ν. Φερόε-Ανδόρα 2-0

(19΄,33΄ Όλσεν)

Λετονία-Μάλτα 0-1

(90΄+7 Μποργκ)

2ος όμιλος

Λιχτενστάιν-Σαν Μαρίνο 0-0

Τετάρτη 14/10

LEAGUE A

1ος Όμιλος

Ιταλία-Ολλανδία 21:45

Πολωνία-Βοσνία 21:45

2ος Όμιλος

Αγγλία-Δανία 21:45

Ισλανδία-Βέλγιο 21:45

3ος Όμιλος

Κροατία-Γαλλία 21:45

Πορτογαλία-Σουηδία 21:45

LEAGUE B

1ος Όμιλος

Νορβηγία-Β. Ιρλανδία 21:45

Ρουμανία-Αυστρία 21:45

2ος Όμιλος

Σκωτία-Τσεχία 21:45

Σλοβακία-Ισραήλ 21:45

3ος Όμιλος

Ρωσία-Ουγγαρία 21:45

Τουρκία-Σερβία 21:45

4ος Όμιλος

Φινλανδία-Ιρλανδία 19:00

Βουλγαρία-Ουαλία 21:45

LEAGUE C

2ος Όμιλος

Εσθονία-Αρμενία 21:45

Β. Μακεδονία-Γεωργία 21:45

3ος Όμιλος

ΕΛΛΑΔΑ-Κόσοβο 21:45

Μολδαβία-Σλοβενία 21:45

4ος Όμιλος

Λιθουανία-Αλβανία 19:00

Λευκορωσία-Καζακστάν 21:45

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 14 Οκτωβρίου 2020, 00:04