Με απώλεια βαθμών ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στη φετινή Serie A η Γιουβέντους, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 την Κυριακή με την Ουντινέζε στο «Dacia Arena».

Τι κι αν προηγήθηκε μόλις στο 23’ με 2-0; Τι κι αν βρίσκεται και πάλι στον πάγκο της ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι; Τι κι αν είχε και δύο δοκάρια;

Επηρεασμένη από τη φημολογία περί αποχώρησης του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Γιουβέντους στραβοπάτησε στην πρεμιέρα της, με τον τερματοφύλακά της, Βόιτσιεκ Τσέζνι να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής της ομάδας του.

Κι αυτό γιατί υπέπεσε σε πέναλτι με το οποίο μείωσε ο Ρομπέρτο Περέιρα, ενώ… προσέφερε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, καθώς έχασε την μπάλα και ο Ζεράρ Ντεουλοφέου σκόραρε.

Η Γιουβέντους είχε προηγηθεί με τέρματα των Πάουλο Ντιμπάλα και Χουάν Κουαδράδο, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 60ο λεπτό, σκόραρε με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο μετά από υπόδειξη του VAR το γκολ ακυρώθηκε.