Η Νόριτς πλήρωσε τα… σπασμένα για την ήττα 1-0 που γνώρισε η (πρωταθλήτρια) Μάντσεστερ Σίτι από την Τότεναμ στην πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι «πολίτες» υποδέχθηκαν το Σάββατο τα «καναρίνια» στο «Έτιχαντ», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στην Premier League, και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στην εφετινή Πρέμιερ Λιγκ, συντρίβοντας την ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε με 5-0.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με το αυτογκόλ του (τερματοφύλακα) Τιμ Κρουλ, ενώ το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο εύκολο στο 22΄, όταν ο Τζακ Γκρίλις πέτυχε το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Σίτι στο εντός έδρας ντεμπούτο του.

Ο Δημήτρης Γιαννούλης συμπεριλήφθηκε στην ενδεκάδα της Νόριτς και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Μπαλί Μούμπα, ενώ ο Χρήστος Τζόλης ήταν στην αποστολή των «καναρινιών», αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Στο μεταξύ, την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε και η Άστον Βίλα που επιβλήθηκε 2-0 της Νιούκαστλ στο Μπέρμιγχαμ, με τον Ντάνι Ινγκς να «ανοίγει το σκορ» για τους «χωριάτες» με πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι, ενώ Λιντς και Έβερτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Οι «τόφις» πήραν δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ, αλλά τα «παγώνια» απάντησαν ισάριθμες φορές και πανηγύρισαν το πρώτο βαθμό τους στην τρέχουσα σεζόν της Premier League.