Η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά «λύγισε» την αντίσταση της Φράιμπουργκ με 2-1, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga. Οι Βαυαροί δεν είχαν την αγωνιστική σπιρτάδα των προηγούμενων εμφανίσεων, αλλά τελικά πήραν τους τρεις βαθμούς και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Λέον Γκορέτζκα στο 30ο λεπτό και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 75′ πέτυχαν τα γκολ των πρωταθλητών, ενώ η Φράιμπουργκ μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χάμπερερ.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Από εκεί και πέρα η Λειψία πέτυχε σπουδαία νίκη ουσίας και ψυχολογίας με 2-1 επί της Ντόρτμουντ και «αναρριχήθηκε» στην πέμπτη θέση της κατάταξης, ενώ την ίδια στιγμή, το αποτέλεσμα αυτό επέτρεψε στους Βαυαρούς (που επικράτησαν νωρίτερα με 2-1 της Φράιμπουργκ) να αποσπαστούν στην κορυφή, αφήνοντας στο -4 την Μπορούσια.

Η νίκη της Λειψίας ήταν δίκαιη, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ιδιαίτερα δε στο α΄ ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με τον Ενκουνκού στο 29΄. Ο Ρόις ισοφάρισε στις αρχές του β΄ μέρους (52΄), αλλά ο Πόουλσεν στο 68΄ πέτυχε το γκολ που έκρινε τον αγώνα.

Στο μεταξύ η Βόλφσμπουργκ συνέχισε με μια ακόμη νίκη, μετά την αλλαγή προπονητή, επικρατώντας της Αουγκσμπουργκ με 1-0, ενώ με ίδιο σκορ έφθασε στη μεγάλη νίκη η Αρμίνια Μπίλεφελντ μέσα στη Στουτγκάρδη, ενώ η Μπόχουμ επικράτησε, στην έδρα της, της Χόφενχαϊμ με 2-0.