Τις άγριες διαθέσεις της φανέρωσε με το… καλησπέρα η «οικοδέσποινα» του 2ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2022, Γερμανία. Τα «πάντσερ» συνέτριψαν με 76-63 τη Γαλλία, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, παίρνοντας ώθηση από την παρουσία του Ντιρκ Νοβίτσκι στη «Lanxess Arena» της Κολωνίας.

Η Γερμανία βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, μέσα από την εξαιρετική άμυνα και το… ζεστό χέρι των παικτών της από τα 6.75, στοιχεία που της επέτρεψαν να τρέξει ένα πολύτιμο επιμέρους σκορ 4-19 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +14 (43-57 στο 30΄). Η ευστοχία από την περιφέρεια δεν… κόπασε στον επίλογο του αγώνα και τα «πάντσερ» έφτασαν σε μία άνετη και άκρως επιβλητική νίκη των «πετεινών».

Ο Γιοχάντες Τόμαν οδήγησε την επίθεση της Γερμανίας με 14 πόντους, ενώ από 13 σημείωσαν οι Μαοντό Λο και Νικς Γκιφάι. Από τη Γαλλία διασώθηκε ο Γκερσόν Γιαμπουσελέ με 18 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 31-38, 43-57, 63-76

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Οκομπό (0/4 σουτ), Εμπαγιέ, Λουγαγού-Καμπαρό 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ερτέλ 6 (8 ασίστ), Γιαμπουσελέ 18 (2), Φουρνιέ 7 (2/10 σουτ, 0/6 τρίποντα), Μαλεντόν 6, Πουαριέ 8, Αλμπισί, Ταρπέι 2, Γκομπέρ 11 (12 ριμπάουντ)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Λο 13 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκιφάι 13 (3), Γουίλερ-Μπαμπ 3 (1), Φόγκτμαν 6 (6 ριμπάουντ), Βάγκνερ 8, Τάις 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σρούντερ 11 (4/14 σουτ, 0/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Βόλφαρθ-Μπότεμαν, Τίμαν 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ομπστ