Στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ των Γυναικών προκρίθηκε για δεύτερη διαδοχική χρονιά η Ελευθερία Μοσχάτου, μετά τη νίκη της με 56-50 επί της Νίκης Λευκάδας, στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του 22ου φάιναλ φορ, που φιλοξενείται στο κλειστό γυμναστήριο της Ζωφριάς στα Άνω Λιόσια. Στη μάχη του τίτλου (26/3, 14:00) η Ελευθερία Μοσχάτου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, απέναντι στον οποίο θα ψάξει την υπέρβαση για τον πρώτο τίτλο της στον θεσμό.

Τα τρίποντα έκαναν τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο για την Ελευθερία Μοσχάτου, η οποία από το εις βάρος της 6-12 στο 7΄ είδε τις Σταμάτη, Κάλογουεϊ και Στούπα να εκτελούν κατά ριπάς, τρέχοντας επιμέρους σκορ 9-1 για το 15-13 στο 10΄. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το ισόπαλο 23-23. Ωστόσο, η Ελευθερία αφυπνίστηκε με νέο επιμέρους σκορ (8-1), έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (31-24).

Η Νίκη μείωσε σε 39-34 στο 25΄ και παρέμεινε κοντά στο σκορ με την Οκόνορ, οποία διαμόρφωσε το 43-38, που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Ο αγώνας έγινε αμφίρροπος και πάλι στον… επίλογο, με την Λευκάδα να μειώνει στο καλάθι 44-42 (33΄19΄΄), να ισοφαρίζει στο 35΄ σε 48-48 και να… προσπερνά με 50-48, μετά από εύστοχο δίποντο της Αναστασοπούλου. Όμως η ψυχραιμία των παικτριών της Ελευθερίας από τη γραμμή των ελεύθερων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αρκετή για να της χαρίσουν τη νίκη-πρόκριση με το τελικό 56-50.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38, 56-50