Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα από την Σερβία στο Βελιγράδι στο δέκατο παιχνίδι της για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η επίσημη αγαπημένη που έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση γνώρισε την πρώτη της ήττα, ενώ μετρά εννέα νίκες.
Πρώτοι σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν οι Μποχωρίδης και Σαλούστρος με 12 πόντους ο καθένας, ενώ για τη Σερβία ξεχώρισε ο Γιόβιτς με 22. Παράλληλα, 13 σημείωσαν οι Μίσιτς και Ραντούλιτσα και 12 ο Γέλοβατς.
Η Εθνική μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και βρέθηκε γρήγορα να χάνει με 12-3, αναγκάζοντας τον Θανάση Σκουρτόπουλο να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου η Ελλάδα ισορρόπησε και μείωσε στους 5 πόντους (19-14) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λαρετζάκη. Τελικά οι «πλάβι» με σερί 10-0 έκλεισαν την περίοδο με το σκορ στο υπέρ τους 29-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική περιόρισε αισθητά την επιθετικότητα των Σέρβων και από τους 29 πόντους της πρώτης περιόδου, δέχθηκε 15. Στην επίθεση η Ελλάδα δεν βρήκε εύκολους πόντους, όμως μέσω των ελευθέρων βολών και από την γραμμή του τριπόντου σκόραρε 21 με αποτέλεσμα να μειώσει και να κλείσει το πρώτο μισό στο -9 (44-35) με ένα απίστευτο buzzer beater του Μποχωρίδη.
Με τους Μαυροειδή, Σαλούστρο, Μποχωρίδη και Αθηναίου να σκοράρουν η Ελλάδα έτρεξε σερί 9-0 και μείωσε στους 3 (49-46), δείχνοντας πως θα μπει στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως οι Σέρβοι αντέδρασαν άμεσα. Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου πέτυχαν επί μέρους σκορ 18-2, φτάνοντας στο 30’ στο +19 (67-48), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.
Στον επίλογο το ματς ήταν κακό με τους Σέρβους να διατηρούν την υπέρ του διαφορά και την Ελλάδα να μειώνει στο 72-60 στο 36’. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πάτησαν το… γκάζι και έφτασαν στην τελική επικράτηση με το σκορ στο 84-61.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 44-35, 67-48, 84-61.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Ντόμπριτς, Γέλοβατς 12 (2), Γιοβάνοβιτς 2, Μίσιτς 13 (1), Πένο, Μπίρτσεβιτς 8 (2), Γκάγκιτς 1, Γιόβιτς 22 (2), Λάζιτς 6 (2), Μιλοσάβλιεβιτς 5, Ραντούλιτσα 13, Σιμόνοβιτς 2.