Χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Πελεκάνου ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε το Σάββατο με 67-65 επί του Λαυρίου, σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έχασαν κυριολεκτικά τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.

Το συγκρότημα του Σερέλη είχε τον έλεγχο του αγώνα για τρία δεκάλεπτα, ενώ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όντας στο +11 (41-52).

Στον επίλογο του ματς ωστόσο ο Ήφαιστος Λήμνου κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ, ενεργοποίησε την άμυνά του, και με αντεπίθεση διαρκείας, που ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Πελεκάνου, (ήταν και πρώτος σκόρερ των νικητών με 13 πόντους) πέτυχε την ανατροπή, αρπάζοντας το «διπλό» από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 6/18 βολές στο 4ο δεκάλεπτο.

Οι νησιώτες με αυτό το ροζ φύλλο συνεχίζουν την… καταδίωξη της τετράδας (σ.σ. βρίσκονται στην 5η θέση με ρεκόρ 10-7). Στον αντίποδα το Λαύριο υποχώρησε στο 8-9.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 24-36, 41-52, 67-65.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου, Έβανς 8, Σμιθ 12 (2), Γκίλμπερ, Χάμοντς 2, Σταμάτης 4, Πελακάνος 13 (3), Τσαϊρέλης 9, Διαμαντάκος, Μούρτος 8, Τέρνερ 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Άλμαν 12, Μουράτος 13 (1), Κουζέλογλου, Ντάιμ 6, Ντεκόζι 17 (1), Μαστρογιαννόπουλος 2, Λούντζης 2, Γουάτσον, Λεγκίκας, Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 5, Άουτλο 6 (2).