Δίχως να πιάσει υψηλή απόδοση, ο Ολυμπιακός διεύρυνε στο 21-0 το αήττητο του στην Α1 Ανδρών/Basket League και πλέον επικεντρώνεται στην κρίσιμη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (6/04), όπου θα επιχειρήσει να «κλειδώσει» την πρωτιά της Euroleague, ενόψει των πλέι οφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 92-61 της ουραγού Καρδίτσας (4-17) στο ΣΕΦ, με τους φιλοξενούμενους να προετοιμάζονται για τον τελικό παραμονής με τον Ιωνικό.

Μετά από ένα… υποτονικό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την παραγωγικότητα του, η άμυνα περιόρισε όλα τα ατού της Καρδίτσας και ουσιαστικά από την τρίτη περίοδο, οι Πειραιώτες μπήκαν σε τροχιά νίκης, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει να 63-47, απέναντι στους φιλοξενούμενους που είχαν σηκώσει… λευκή πετσέτα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε ανάσες στους βασικούς, ενόψει της ευρωπαϊκής συνέχειας, ενώ εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Μουστάφα Φαλ. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σήκωσε το φορτίο της επίθεσης με 18 πόντους, ενώ από την Καρδίτσα πάλεψε ο Ρομπέρτο Γκάλινατ με 17.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-32, 63-47, 92-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάναν 4, Λούντζης 7 (1), Βεζένκοβ 11, Παπανικολάου 16 (3), Μπόλομποϊ 5, Γουόκαπ, Λαρεντζάκης 18 (3), Πάπας 11 (2), Σλούκας 7 (1), Πίτερς 6, Μπλακ 7.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 10, Αγραβάνης 2, Γκιουζέλης 6, Γουέστ 5, Γκάλινατ 17 (2), Αθηναίου, Καλαϊτζάκης 3 (1), Χάντερ 10 (2), Τσούκας, Γκάμπροβσεκ 4, Σαρικόπουλος 4, Πεφάνης.