Με… κατοστάρα συνδύασε την 7η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην Basket League ο Παναθηναϊκός.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα «πάτησαν γκάζι» στο β΄ μέρος απέναντι στον Ηρακλή, στο ΟΑΚΑ και επικράτησαν την Κυριακή με 106-74 των «κυανόλευκων», με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πετυχαίνει double double (20π., 11ρ.).

Ο Νέντοβιτς είχε 17 πόντους, 15 πόντους και 5 ασίστ ο Παπαπέτρου, ενώ ο Σέλβιν Μακ είχε 8 πόντους και 10 ασίστ! Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κωνσταντίνος Μήτογλου (12π., 7ρ.), ενώ ακόμη και ο νεαρός Καλαϊτζάκης είχε διψήφιο νούμερο πόντων και συγκεκριμένα 11.

Από τον «γηραιό», στον πάγκο του οποίου έκανε ντεμπούτο σήμερα ο Αστέριος Καλύβας, διψήφιοι ήταν οι Σαγκς (18π.), Καββαδάς (14π.) και Χάνλαν (13π.).

O Ηρακλής έβαλε δύσκολα στο πρώτο μέρος στον Παναθηναϊκό και κυρίως στη 2η περίοδο, όταν έκανε επιμέρους σκορ 21-27. Οι «πράσινοι» είχαν… βραχυκυκλώσει και στα δύο μισά του παρκέ σε αυτό το διάστημα και πήγαν στα αποδυτήρια, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με διαφορά τριών πόντων, 52-49. Στην 3η περίοδο, όμως ήταν η σειρά των παικτών του Βόβορα να εγκλωβίσουν τον «Γηραιό».

Με επιμέρους σκορ 31-15, τον Παπαγιάννη να τροφοδοτείται στη ρακέτα και να κάνει… πάρτι, αλλά και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να «πυροβολεί» κατά την προσφιλή του συνήθεια, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 83-64 στο 30ο λεπτό. Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε το 4ο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να μην καταφέρνει να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 20, Φόστερ 4, Νέντοβιτς 17 (4), Μήτογλου 12 (1), Σαντ-Ροος 2, Μακ 8 (2), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 15 (2), Κασελάκης 5 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 11 (2), Ουάιτ 6 (2)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αστέριος Καλύβας): Σαγκς 18 (4), Καββαδάς 14, Μπόουλιν 6, Μουρ 5 (1), Χάνλαν 13 (1), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5, Φίλλιος, Ντάνιελ 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8