Σε ένα «κακό» παιχνίδι, το Περιστέρι κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τον Πανιώνιο με 61-48, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Περιστερίου έφτασε τις 11 νίκες και βρίσκεται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ενώ οι «κυανέρυθροι» με ρεκόρ 6-10 βρίσκονται μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκρέι με 15 πόντους ενώ 10 πόντους είχε ο Καράμπελας. Για τον Πανιώνιο, ο Βεργίνης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους και Σάμιουελς είχε 12.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (21-19 υπέρ του Περιστερίου), αλλά η τρομερή αστοχία των «κυανέρυθρων» στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου σημείωσαν μόλις 4 πόντους, έδωσαν διαφορά 12 πόντων στους φιλοξενούμενους (35-23), που κατάφεραν να την διατηρήσουν μέχρι το τέλος χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Το ματς πάντως δεν ήταν καλό και αυτό φαίνεται από τα στατιστικά των δύο ομάδων, καθώς ο Πανιώνιος είχε 15/50 σουτ (30%) και το Περιστέρι είχε 21/67 (31%).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61

Πανιώνιος (Λίνος Γαβριήλ): Ντουρέν 3, Βεργίνης 14 (1), Πέτροβιτς, Καμαριανός 2, Σάμιουελς 12 (1), ΜακΓκίλ, Σουίτνι 2, Μπάουμαν 2, Καμπερίδης 5 (1), Λαμπρόπουλος 8.

Περιστέρι (Νίκος Παπανικολόπουλος): Κάζινς 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 15 (2), Μπλέικ 9 (2τρ., 10ριμπ.), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 1, Καράμπελας 10, Γόντικας, Χάτσερ, Μόουζες 9 (10ριμπ.).