Το Περιστέρι τα έδωσε όλα απέναντι στην Νίζνι Νόβγκοροντ στη Ρωσία, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στο τέλος και επικράτησαν με 82-76, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν το τζάμπολ, με 6 νίκες – 4 ήττες, για τον 3ο όμιλο, αλλά από το βράδυ της Τετάρτης (15/1), η ελληνική ομάδα βρίσκεται στο -1 από τη Νίζνι. Το Περιστέρι (6-5) παρέμεινε πάντως στην προνομιούχο τετράδα, ενώ ο ρωσικός σύλλογος «σφράγισε» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

«Καθάρισε» στο τέλος για τους γηπεδούχους ο Μπράντον Μπράουν (17 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχτηκε ο Μάικλ Τζένκινς με 19 πόντους. Από το Περιστέρι, ο Γιανίκ Μορέιρα είχε συγκομιδή 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Ουίλ Χάτσερ πέτυχε 14 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ.

Μετά το 23-18 υπέρ της Νίζνι στο 10ο λεπτό, το Περιστέρι είδε τη ρωσική ομάδα να πηγαίνει με +7 στα αποδυτήρια στο ημίχρονο (45-38). Με το τρίο των Μορέιρα, Χάτσερ και Γκρέι, το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του και σε συνδυασμό με την πίεση στην άμυνα βρέθηκε στο +1, 62-63, με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, όμως η Νίζνιμε σερί 10-0 ανέκτησε το προβάδισμα (72-63, 34′). Το Περιστέρι απάντησε με δικό του σερί 7-0 και (72-70, 36′). Στο 38ο λεπτό, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πλησίασε στον πόντο, 74-73, αλλά με 4 διαδοχικούς πόντους ο Μπράντον Μπράουν έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους (78-73, 39′). Αν και το Περιστέρι απάντησε, 78-76, η ευστοχία των παικτών στις βολές έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Ρώσων, με τελικό σκορ το 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-38, 62-63, 82-76

Νίζνι Νόβγκοροντ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 6 (2), Μπράουν 17 (2), Τζένκινς 19 (3), Κομόλοφ 9 (3), Παρκς 10, Αντίποφ, Αστάπκοβιτς 6, Γκάνκεβιτς, Στρέμπκοφ 5, Γουίλις 10, Ζμπάνοφ.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 2, Κάζινς 4, Χάτσερ 14 (2), Μορέιρα 18, Μόουζες 10 (1), Μπλέικ, Γόντικας, Γκρέι 15 (4), Καράμπελας 2, Σαλούστρος, Σκορδίλης 1, Βασιλόπουλος 10 (1).