Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Προμηθέα από την έδρα του Ιωνικού, επικρατώντας των Νικαιωτών με 74-66, γα τη 13η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Αχαιών για το 2023 και την τρίτη στη σειρά (προηγήθηκαν οι επιτυχίες, στην Πάτρα, απέναντι σε Άρη, Λαύριο).

Κορυφαίοι του Προμηθέα ήταν οι Τζο Τόμασον (16π., 3 ριμπ. 7 ασ., 2 κλ.), Αρνόλντας Κουλμπόκα (15π., 3 ριμπ., 2 κλ.), ενώ από τον Ιωνικό που πλήρωσε την επιθετική δυστοκία στην τρίτη περίοδο και τα 23 λάθη στο ματς, ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (19π., 6 ριμπ.).

Οι Πατρινοί έδειξαν τις διαθέσεις τους με το… καλησπέρα. Προηγήθηκαν στο 2’ με 0-6 και στο 7’ με 10-20. Ο Ιωνικός «απάντησε» με σερί 15-3 και έγινε «αφεντικό» στο παρκέ στο 11’ με 25-23.

Ο Προμηθέας πάτησε… γκάζι στην πορεία, με κινητήριους μοχλούς τους Κουλμπόκα, Τόμασον. Ανέκτησε τα ηνία στο ματς, αποκτώντας «αέρα» 12 πόντων, λίγο πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος (33-45). Διαφορά που «εκτόξευσε» στο τρίτο δεκάλεπτο στο +20 (28’ 42-62).

Οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν τη μάχη, με επιμέρους 16-2 και βασικό «όπλο» τον Μαυροκεφαλίδη, πλησίασαν, στο 34’, στους 6 πόντους (58-64). Ο Προμηθέας ξέφυγε, ωστόσο, τάχιστα, με +9 (60-69), με γκολ -φάουλ από τον Κόντιτ. Απόσταση που, με διαδοχικά δίποντα από τον Σίμπσον, στα 1’33’’ να απομένουν για τη λήξη, έστειλε στο +11 (62-73) και «καθάρισε» με τη νίκη, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 10η ήττα τους την εφετινή περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74

ΙΩΝΙΚΟΣ (Γιάννης Λίβανος): Αρσενόπουλος 1, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Μάντζαρης, Χόκινς 11 (1), Λέισι 7 (2), Κάπελαν 11 (2), Μπέμπης, Καστίγιο 6, Σίμονς 7 (1), Παρκς 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ ( Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 12, Μουράτος 2, Σίμπσον 7 (1), Χογκ 4, Κουλμπόκα 15 (3), Κόντιτ 9, Γκίκας 7 (1), Τόμασον 16 (1), Τανούλης 2.