Με μία εμφάνιση βγαλμένη από το ένδοξο παρελθόν της, η Άρσεναλ συνέτριψε με επική ανατροπή 5-2 την Τότεναμ στο «Έμιρεϊτς».

Οι «κανονιέρηδες» στο λονδρέζικο ντέρμπι διήνυσαν τη διαδρομή «κόλαση-παράδεισος», καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, μετά τα γκολ των Σαχά στο 4’ και Αντεμπαγιόρ στο 34′ με εκτέλεση πέναλτι.

Παρά την ψυχρολουσία ωστόσο που δέχθηκαν οι παίκτες του Βενγκέρ, δεν κατέθεσαν τα όπλα και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν από το ημίχρονο.

Στο 40′ ο Μπακαρί Σανιά μείωσε το σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ρόμπιν φαν Πέρσι έκανε το 2-2 με το 23ο φετινό του γκολ.

Την ανατροπή για τους γηπεδούχους ολοκλήρωσε στο 51’ ο Τόμας Ροζίτσκι, ενώ ο Θίο Γουόλκοτ με δύο γκολ στο 65′ και το 68′ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις η Γιουνάιτεντ

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε δύσκολα με 2-1 τη Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ», χάρη σε γκολ του Ράιαν Γκιγκς στο 91′.

Με αυτό το «τρίποντο» η ομάδα του Άλεξ Φέργκιουσον διατηρήθηκε στο κατόπι της Σίτι, από την οποία απέχει μόλις δύο βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Λίβερπουλ – Έβερτον (αναβολή)

Τσέλσι – Μπόλτον 3-0 (48′ Νταβίντ Λουΐζ, 61′ Ντρογκμπά, 79′ Λάμπαρντ)

Νιούκαστλ – Γουλβς 2-2 (6′ Παπίς Σισέ, 18′ Χονάς Γκουτιέρες / 50′ Τζάρβις, Ντόιλ)

ΚΠΡ – Φούλαμ 0-1 (7′ Πογκρεμπιάκ)

Γουέστ Μπρομ – Σάντερλαντ 4-0 (3′ και 49′ Οντεμβίγκι, 41′ Τζέιμς Μόρισον, 90′ Άντριους)

Γουΐγκαν – Άστον Βίλα 0-0

Μάντσεστερ Σίτι – Μπλάκμπερν 3-0 (30′ Μπαλοτέλι, 52′ Αγκουέρο, 81′ Ντζέκο)

Κυριακή

Άρσεναλ – Τότεναμ 5-2 (40′ Σανιά, 43′ Φαν Πέρσι, 51′ Ροζίτσκι, 65′ Γουόλκοτ / 4′ Λουΐ Σαά, 34′ πέν. Αντεμπαγιόρ)

Νόριτς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (84′ Χολτ / 7′ Σκόουλς, 91′ Γκιγκς)

Στόουκ – Σουόνσι (17:00)