Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άλκης Κυνηγάκης στην Ντόχα, όπου διεξήχθη ο πρώτος φετινός αγώνας της σειράς «Maratηon Swim World Series» της FINA. Αν και στο ξεκίνημα της κούρσας των 10 χλμ. ο Έλληνας πρωταθλητής του open water έμεινε πολύ πίσω, κατάφερε στα τελευταία δύο χιλιόμετρα να κερδίσει αρκετές θέσεις και να τερματίσει 12ος με χρόνο 1ωρ.52:21.9. Αντίθετα, ο νεαρός Δημήτρης Μάρκος, στην πρώτη του συμμετοχή σε αγώνα αυτού του επιπέδου, έμεινε στην 41η θέση με 1ωρ.54:10.1.

«Στην εκκίνηση οι αθλητές χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ. Το δεξί γκρουπ, το οποίο μοιραία ακολούθησα, οδηγήθηκε λαθεμένα προς τη δεύτερη σημαδούρα αντί για την πρώτη. Εκεί χάθηκε πολύτιμος χρόνος. Στο υπόλοιπο της κούρσας κέρδιζα συνεχώς θέσεις, κατακτώντας τελικά τη 12η θέση», εξήγησε ο Κυνηγάκης, σε δηλώσεις του μετά την ολοκλήρωση του αγώνα.

Νικητής αναδείχθηκε ο Γάλλος «χάλκινος» Ολυμπιονίκης του Ρίο, Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ, με 1 ώρα 52:02.4, δεύτερος ήταν ο Ούγγρος παγκόσμιος πρωταθλητής των 5χλμ. Κριστόφ Ρασόφσκι με 1 ώρα 52:05.5 και τρίτος ο Ιταλός Ολυμπιονίκης των 1.500μ. Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι με 1 ώρα 52:07.9. Συνολικά τερμάτισαν 57 αθλητές, από τους 62 που βρέθηκαν στη γραμμή εκκίνησης.

Στον αντίστοιχο αγώνα των γυναικών, πρώτευσε η Βραζιλιάνα Άνα Μαρσέλα Κούνια με 2 ώρες 01:30.3, η οποία νίκησε «στο νήμα» την 20χρονη Γαλλίδα Οσεάν Κασινιόλ (2 ώρες 01:30.8).