Δίχως «συγκάτοικο» έμεινε στην πέμπτη θέση της Serie A η Νάπολι, μετά την κυριακάτικη νίκη της (2-0) στην έδρα της Ρόμα, η οποία πλέον βρίσκεται στο -3 από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στην επικράτηση των «παρτενοπέι» ήταν ο Ντρις Μέρτενς, ο οποίος μέσα σε έξι λεπτά στο πρώτο ημίχρονο (27΄, 34΄) διαμόρφωσε με δικά του γκολ το τελικό σκορ.

Στο 86΄ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Κώστας Μανωλάς στη θέση του Μαξίμοβιτς.

Νωρίτερα η Μίλαν νίκησε δύσκολα τη Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» με 3-2 και έμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση του τίτλου.

Η ομάδα του Μιλάνου προηγήθηκε με τον Ιμπραϊμοβιτς (9′), ωστόσο οι «βιόλα» ανέτρεψαν το σκορ με τους Πούλκαρ (17′) και Ριμπερί (51′). Οι «ροσονέρι» πάντως ισοφάρισαν με τον Μπραχίμ Ντίαθ στο 57′, για να τους δώσει τη νίκη ο Χακάν Τσαλχάνογλου στο 73ο λεπτό.