Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε η αναμέτρηση του Προμηθέα με τον Κολοσσό Ρόδου στην Πάτρα, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα με 76-61 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών/Basket League.

Κορυφαίοι των νικητών που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-2 ήταν ο Γκραντ με 15 και οι Αγραβάνης και Γιαννόπουλος με 11 πόντους. Για τους Ροδίτες που έπεσαν στο 5-3, ξεχώρισε ο Τιλί με 11 πόντους.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ στην πρώτη περιόδο με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 24-20. Στη δεύτερη περιόδο ο Προμηθέας άρχισε σιγά σιγά να μπαίνει σε ρυθμό είχε καλή κυκλοφορία μπάλας και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δέχθηκε μόλις εννέα πόντους και κατάφερε να κλείσει την περίοδο στο +25 (66-41). Το ματς είχε κριθεί και στην 4η περίοδο οι δύο προπονητές έπαιξαν με πολλούς αναπληρωματικούς για να λήξει το ματς 76-61 υπέρ των Πατρινών.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (2), Γκραντ 15, Γκάντι 5 (1), Ρογκαβόπουλος 7, Μάιλς 3 (1), Χαντ 4, Αγραβάνης 11 (1), Γκίκας 9 (1), Λάγιος, Γιαννόπουλος 11 (1), Μπαζίνας, Τανούλης 1

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 7 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Τιλί 11 (1), Χατζηδάκης 4, Ποτ 9, Ξανθόπουλος 10 (2), Πράπας, Μαργαρίτης 2, Μπιλλής 9 (3), Φλόιντ 2, Σλαφτσάκης, Καμπούρης