Πάλεψε μέχρις εσχάτων στο «Palau Blaugrana» ο Παναθηναϊκός, διεκδικώντας τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στην Euroleague, ωστόσο εν τέλει λύγισε στην παράταση από την Μπαρτσελόνα..

Η ομάδα του Βόβορα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στους Καταλανούς και, καταθέτοντας ψυχή στο παρκέ, έφτασε μία ανάσα από το «διπλό», το οποίο εν τέλει έχασε στις λεπτομέρειες, με 97-89 σκορ στο έξτρα πεντάλεπτο (75-75 η κανονική διάρκεια).

Μετά τη σημερινή τους ήττα οι «πράσινοι», οι οποίοι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση αγωνίστηκαν χωρίς «καθαρόαιμο» πλέι μέικερ, μετά τον τραυματισμό του Κίφερ Σάικς (κάκωση στη φτέρνα), είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 1-2. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους (3-1).

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Μάρκους Φόστερ, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Νεμάνια Νέντοβιτς (15π.), Χάουαρντ Σαντ Ρος (17π.) και τον Κωνσταντίνο Μήτογλου (16π., 12ρ., 4ασ., 2κλ.), ο οποίος «έλαμψε» σε μία βραδιά που η «πράσινη» φροντ λάιν ήταν… απούσα.

Κομβική η εμφάνιση του Λεωνίδα Κασελάκη, ο οποίος διακρίθηκε στην άμυνα, ενώ με τις τρεις εύστοχες βολές του έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Από τους Ισπανούς, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεση τους τους τραυματίες Βίκτορ Κλαβέρ (πέλμα), Νίκολα Μίροτιτς (κορωνοϊός), ενώ έχασαν με τραυματισμό στο πρώτο ημίχρονο και τον Άλεξ Αμπρίνες, ξεχώρισαν οι Κόρι Χίγκινς (24π.), Μπράντον Ντέιβις (20π.), Κάιλ Κούριτς (14π.) και φυσικά ο Νικ Καλάθης.

Ο πρώην αρχηγός του Παναθηναϊκού τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 6 ασίστ, έχοντας «τιμωρήσει» τους «πράσινους» από τα 6.75 για την απόφαση τους να του δίνουν τα μακρινά σουτ (4 τρίποντα).

Ιδανικότερη αρχή δεν μπορούσε να φανταστεί ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» έτρεξαν από τα πρώτα λεπτά, ήλεγξαν τα ριμπάουντ, η άμυνα ζώνης με προσαρμογές απέδωσε τα μέγιστα και με τον Φόστερ «ζεστό» (10π., 2/2δ., 2/2τρ.) ξέφυγαν στο 5΄ με +11 (4-15).

Ωστόσο, οι παγίδες των «μπλαουγκράνα» και η πίεση σε όλο το παρκέ, βοήθησαν τους γηπεδούχους να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 9-3, μειώνοντας στο 10΄ σε 13-18.

Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με «κολλητά» τρίποντα από Καλάθη και Κούριτς, οι Ισπανοί έτρεξαν σερί 8-0, προσπερνώντας στο 12΄ με 21-18.

Η είσοδος του Φόστερ και πάλι στο παρκέ, πάντως, επανέφερε προσωρινά την τάξη, με τον Παναθηναϊκό να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να επιβάλουν το ρυθμό τους. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε την Μπαρτσελόνα στο +1 (36-35), με τον Ερτέλ να βρίσκει στο τελευταίο λεπτό ρυθμό στην επίθεση (4 σερί πόντοι).

Με την «πράσινη» άμυνα να εξουδετερώνει κάθε προσπάθεια της Μπαρτσελόνα και τους Φόστερ, Μήτογλου, Σαντ Ρος να εκτελούν από τα 6.75, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 9-20, ξεφεύγοντας στο 26΄ με +11 (44-55).

Ωστόσο, τα λάθη έκαναν την επανεμφάνιση τους στο «στρατόπεδο» της ελληνικής ομάδας, που κόλλησε και στην επίθεση, βλέποντας τους γηπεδούχους να απαντούν με επιμέρους σκορ 14-3 για το 58-58 στο 30΄.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να οικοδομήσει διαφορά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά η αφύπνιση του Νέντοβιτς από τα 6.75, κράτησε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ μέχρι το 33΄ (62-63). Ωστόσο, οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν τους αιφνιδιασμούς, πήραν τα επιθετικά ριμπάουντ, είδαν τον Παπαπέτρου να αποχωρεί με 5 φάουλ στο 35΄ και προς στιγμή έδειξαν να ελέγχουν τον αγώνα.

Ωστόσο, ο Νέντοβιτς έδωσε σφυγμό από τα 6.75 (64-66), για να απαντήσει ο Καλάθης (67-66). Ένα ξέσπασμα του Ντέιβις μέσα στη ρακέτα διαμόρφωσε στο 71-68 στο 38΄, ενώ ο ίδιος έγραψε το 75-72 στα 17΄΄ για τη λήξη. Ωστόσο, ο Κασελάκης κατάφερε στα 7΄΄ να κερδίσει το φάουλ από τον Μαρτίνεθ σε προσπάθεια του από τα 6.75 και εκτελώντας 3/3 βολές έστειλε τον αγώνα στην παράταση (75-75κ.α.).

Ένα γρήγορο 4-0, έγραψε το 79-75 για την Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της παράτασης, αλλά ο Φόστερ ήταν εκεί (τρίποντο) για να ισορροπήσει την κατάσταση (79-78). Ωστόσο, το τρίποντο του Κούριτς και η κυριαρχία του Ντέιβις στη ρακέτα, έδωσαν ψυχολογία στους Ισπανούς (84-78). Παρά την απάντηση του Νέντοβιτς (84-81), οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και με τον Χάνγκα από τα 6.75 και τον Ντέιβις κοντά στο καλάθι έγραψαν στα 45΄΄ για τη λήξη το 91-84, με το οποίο ουσιαστικά σφραγίστηκε η νίκη των Ισπανών…

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75 κ.α, 97-89 παρ.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ερτέλ 7, Καλάθης 14 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4/6 τρ.), Χίγκινς 24 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Αμπρίνες, Μπολμάρο, Χάνγκα 6, Σμιτς 4, Οριόλα 6 (6 ριμπ.), Ντέιβις 20 (7/8 δίποντα), Πουστοβόι 1

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σάικς, Σαντ-Ρος 17 (5 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Νέντοβιτς 15 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Φόστερ 24, Παπαπέτρου 8, Κασελάκης 5, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (12 ριμπ.), Παπαγιάννης 2, Μπέντιλ, Όγκαστ 2