Με κορυφαίο παίκτη τον Ντεσόν Τόμας ο Παναθηναϊκός επικράτησε την Παρασκευή με 96-81 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ, επιστρέφοντας στις νίκες στην Euroleague.

Οι «πράσινοι», κατάφεραν να αφήσουν πίσω τους τις ήττες από τη Βαλένθια και τον Ερυθρό Αστέρα και με τον Αμερικανό άσο να σημειώνει 27 πόντους, κατέκτησαν το ροζ φύλλο, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 14-10.

Άξιος συμπαραστάτης του Τόμας ήταν ο Τάιρις Ράις, που είχε 15 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Κωνσταντίνος Μήτογλου.

Στον αντίποδα, από την ουραγό Ζενίτ (7-17) ο Μεξικανός σέντερ Γκουστάβο Αγιόν είχε 21 πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ΟΑΚΑ έδωσε το «παρών» ο πρώην προπονητής του «τριφυλλιού», Τσάβι Πασκουάλ.

Τα 7 λάθη αποτέλεσαν τη μοναδική… αστοχία στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο. Με έμφαση στην άμυνα, έχοντας πρωταγωνιστή τον Τζόνσον (3ρ., 1 μπλοκ), και επιθετικό πλουραλισμό, οι «πράσινοι» ξέφυγαν γρήγορα με 21-4 στο 7΄, για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στα 35΄΄ για τη λήξη στο +22 (30-8).

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός θυμήθηκε την αγωνιστική του… αρρυθμία, βάζοντας τη Ζενίτ και πάλι στο παιχνίδι.

Οι Ρώσοι εξαργύρωσαν δημιουργία, άμυνα και χτυπώντας μέσα στην αντίπαλη ρακέτα με τον Αγιόν, βρέθηκαν στο 18΄ στο -2 (42-40).

Ο Μεξικανός σέντερ, μάλιστα, είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε, αλλά η αστοχία του από τη γραμμή των βολών και η κακή επίθεση της ομάδας του που ακολούθησε, βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (46-40), με τον Τόμας να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο από τα περίπου 10(!) μέτρα.

Όσο για το επιμέρους σκορ της Ζενίτ στο δεύτερο δεκάλεπτο; Σταμάτησε στο 29-16, με τους «πράσινους» να συμπληρώνουν τα 13 (!) λάθη.

Με το «τριφύλλι» να βρίσκει και πάλι ρυθμό από τα 6.75 (4 τρίποντα), αλλά να συνεχίζει να… παραπαίει αμυντικά, η Ζενίτ έμεινε σε απόσταση αναπνοής…

Ωστόσο, με την είσοδο του Τζόνσον και πάλι στο παρκέ, η άμυνα «έδεσε» και οι «πράσινοι» εξασφάλισαν και πάλι μία διψήφια διαφορά (65-55 στο 28΄), την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου (71-60).

Με την «πράσινη» άμυνα να συνεχίζει να περιορίζεται στα… μάτια, δίνοντας διαδοχικά ελεύθερα σουτ από τα 6.75 στον Αμρομάιτις, ο Παναθηναϊκός σώθηκε από τη διάρκεια που είχε στο τρίποντο, έχοντας την απάντηση σε κάθε προσπάθεια ανατροπής της Ζενίτ.

Όταν, μάλιστα, επανήλθε στο παρκέ στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα ο Καλάθης, το «τριφύλλι» απέκτησε δημιουργία, κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα, ξεφεύγοντας στο 38΄ με 93-77 και καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 46-40, 71-60, 96-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 27 (5), Ράις 15 (1), Παπαγιάννης 9, Ράουτινς 6 (2), Παππάς 4, Τζόνσον 5, Φριντέτ 2, Καλάθης 9 (1), Ουίλι 4, Μήτογλου 11 (2), Μπέντιλ (1)

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ζοάν Πλάθα): Αλμπισί 7 (2), Πονκρασόφ 7 (1), Χόλινς 7 (1), Τόμας 10 (1), Μπαλάσοφ, Κβοστόφ 4, Πουσκόφ 3 (1), Τρούσκιν 6 (2), Βορόνοφ 5 (1), Ζούμπκοφ 3 (1), Αμπρομάιτις 8 (2), Αγιόν 21