Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διαφορά 19 πόντων, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και νίκησε 89-85 στην παράταση την Παρτιζάν, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του διεθνούς τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», που διοργανώνουν οι πρωταθλητές Ελλάδας στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» ήταν πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο, σε άμυνα και επίθεση, επιτρέποντας στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (ο οποίος αποθεώθηκε) να ξεφύγει με 40-21 και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων (48-31).

Σταδιακά ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την απόδοσή του και άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά, με τους Παπαπέτρου και Πέρι να «εκτελούν» από την περιφέρεια. Στην τελευταία περίοδο, μάλιστα, με πρωταγωνιστή τον Έβανς, οι «πράσινοι» πέτυχαν ένα σερί 15-0 και πέρασαν μπροστά 78-73, όμως οι Σέρβοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και ο Ζάγκορατς με τρίποντο στα 38΄΄ έστειλε το ματς στην παράταση (80-80). Στο έξτρα πεντάλεπτο, τα τρίποντα του Εβανς και του Παπαπέτρου έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, που με καλή άμυνα το κράτησε ως το τέλος.

Να σημειωθεί ότι στο αποψινό ματς έκανε την επανεμφάνισή του μετά από περίπου πέντε μήνες ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Ντούσαν Ιβκοβιτς.

Στον τελικό του τουρνουά, αύριο (19/9) στις 20:00, το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές, που επικράτησε νωρίτερα της Ουλμ με 88-69. Οι δύο ηττημένοι των σημερινών αγώνων θα παίξουν στις 5 μ.μ. στον «μικρό» τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80 (κ.α.), 89-85

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 15, Πέρι 9 (3), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 20 (3), Κασελάκης, Γουάιτ 5 (1), Φλόιντ 11, Νέντοβιτς, Έβανς 15 (1), Σαντ-Ρος 8.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Κούρουκς 8 (1), Πάντερ 8 (2), ΛεΝτέι 17 (2), Ζάγκορατς 10 (1), Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Ντάνγκουμπιτς 2, Στεπάνοβιτς, Μίλετιτς 2, Μουρ 8 (1), Τριφούνοβιτς 10, Μαντάρ 15 (1).